Filistin lideri Mahmud Abbas Ankara’ya gitti

Türkiye ve İsrail arasındaki normalleşme adımlarının ardından Filistin lideri Mahmud Abbas bugün Ankara’da. Abbas’ın temaslarında bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alınacağı açıklandı.

Filistin Özerk Yönetim Başkanı Mahmud Abbas, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetiyle bugün ve yarın Ankara’da resmi temaslarda bulunacak.

Cumhurbaşkanılığı İletişim Başkanlığı’ndan ziyarete ilişkin yapılan açıklamada, Abbas’ın temaslarında “Türkiye-Filistin ilişkileri, İsrail-Filistin ihtilafı bağlamındaki son gelişmeler ile diğer güncel bölgesel ve uluslararası konular hakkında fikir teatisinde bulunulacağı” belirtildi. Açıklamada, ikili ilişkilerde işbirliğinin geliştirilmesinde atılabilecek adımların ele alınacağı da vurgulandı.

Filistin lideri Mahmud Abbas son olarak Temmuz 2021’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir araya gelmişti.

Benzer haberler

Türkiye ve İsrail arasındaki normalleşme adımları

İsrail Başbakanı Yair Lapid’in Haziran ayında gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinin ardından geçen hafta İsrail ve Türkiye ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik adımlar atılmış ve iki ülkenin karşılıklı olarak tekrar büyükelçi atanacağı açıklanmıştı. Normalleşme adımları, Lapid’in bürosundan yapılan açıklama ile duyurulmuştu. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yakınlaşma adımlarıyla ilgili olarak, “İsrail ile yeni bir süreç başlamıştı. Havacılık alanında bir iş birliği anlaşması imzaladık. İlişkilerin normalleşmesi için atacağımız adımlarda karşılıklı büyükelçilerin atanması da vardı. Tel Aviv’e büyükelçi atama kararı aldık” demişti.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog da geçen Mart ayında Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirmişti.

 

/ DW /

İlginizi çekebilir