Filipinler Komünist Partisi, 10 partilinin işkenceyle öldürüldüğünü duyurdu

Filipinler Komünist Partisi, parti başkanı Ka Laan ve genel sekreter Ka Bagong-Tao ile 8 partilinin 22 Ağustos 2022’de Filipinler Silahlı Kuvvetleri tarafından işkenceyle öldürüldüğünü açıkladı.

Filipinler Komünist Partisi (FKP), Merkez Komite Yürütme Konseyi Başkanı Ka Laan (Benito Tiamzon) ve Genel Sekreter Ka Bagong-Tao’nun (Wilma Austria-Tiamzon), 8 partili ile birlikte 22 Ağustos 2022’de Filipinler Silahlı Kuvvetleri tarafından öldürüldüğünü duyurdu.

FKP Enformasyon Bürosu Sözcüsü Marco Valbuena, sosyal medyadan yayımladığı açıklamada partililerin işkenceyle katledildiğini söyledi.

Benzer haberler

ETHA’nın haberine göre FKP Siyasi Büro, partililerin 21 Ağustos 2022’de Catbalogan şehri sahiline doğru ilerlerken iki minibüste gözaltına alındığını, daha sonra Filipinler Silahlı Kuvvetleri tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Açıklamaya göre öldürülenlerin isimleri şöyle: Ka Laan, Ka Bagong-Tao, Joel Arceo, Ka Yen, Ka Jaja, Ka Matt, Ka Ash, Ka Delfin, Ka Lupe ve Ka Butig.

Açıklamada partililerin yüzlerinde darp izleri bulunduğu, bir kısmının silahla öldürüldüğü belirtildi ve “Filipin Silahlı Kuvvetleri, suçlarını örtbas etmek ve tüm izleri kapatmak için denizin ortasında bir karşılaşma hikayesi uydurdu. Öldürülen devrimcilerin cenazeleri, 22 Ağustos 2022 günü erken saatlerde bir tekneye atılmış ve Catbalogan ile Tarangnan Adası arasında bir yerde havaya uçurulmadan önce denizin ortasına çekilmiştir. Raporlara göre sadece sekiz cenaze çıkarılabildi” denildi.

/Evrensel/

İlginizi çekebilir