Fidan, AİHM’in Demirtaş ve Kavala kararlarının uygulanmamasıyla ilgili eleştirilere, “Siyasallaştırılan davaya verilecek cevap da siyasal olur”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, AİHM’in Demirtaş ve Kavala kararlarının uygulanmamasıyla ilgili eleştirilere, “Siyasallaştırılan davaya verilecek cevap da siyasal olur” yanıtı verdi.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Dışişleri Bakanlığı bütçesi görüşülerek kabul edildi. Görüşmelerde CHP ve HEDEP milletvekillerinden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Kavala ve Demirtaş hakkında verdiği hak ihlali kararlarını Türkiye’nin uygulamamasının Avrupa Konseyi’nden çıkışa yol açacağı değerlendirmeleri yapıldı.

Benzer haberler

BM: Orta Doğu’da güvenlik ve istikrar, kapsamlı barış…

Scholz’dan Alman halkına: Zor dönemlere hazır olun

Fidan Türkiye’nin üye ülkeler arasında AİHM kararlarını uygulamada yaklaşık yüzde 90 ile oranı en fazla olan ülkelerin başında geldiğini söyledi.

Fidan, bazı davaların AİHM’e gelmeden önce Avrupa başkentlerinde siyasallaştığını iddia ederek, “Hukuki ve teknik bir dava olmaktan çıkıp Türkiye’deki iç siyasete taraf olma yönüne gitmiş bir dava. Siz bunu siyasallaştırırsanız, hukukun dışına çıkarsanız buradan aldığınız cevap da buradan olur, bunu neden yadırgıyorsunuz? Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitmeden önce bir mesele Berlin sokaklarında gösteriyle başlıyorsa, Avrupa’daki bazı parlamentolardaki milletvekilleri organize edilip, o dava sahiplenilip Türkiye’ye siyasi baskı olarak getiriliyorsa bu problem oluyor.” diye konuştu.

Siyasallaştırılan bir davaya verilecek cevabın da siyasal olacağını öne süren Fidan, “Bunda bir yanlışlık yok. Bunu söylediğimiz zaman anladılar. Bize ilkeyle, prensiple gelin. Siyasallaştırmayın. Siz siyasallaştırdığınız zaman, Türkiye’deki iç siyasal rekabetin bir parçası oluyorsunuz.” dedi. <span;>(HABER MERKEZİ

İlginizi çekebilir