Ferhat Tunç 1939 Erzincan depreminde yakılan Arıx ağıdını yeniden okudu: Tarihin yaralı sesine sığındım

Hakkında açılan davalar nedeniyle yurtdışında yaşamak zorunda kalan Dersimli sanatçı Ferhat Tunç; 1939 Erzincan depreminden sonra yakılan Arıx ağıdını yeniden seslendirdi.

Seslendirdiği esere bir de klip çeken Tunç; “Hiç kuşkusuz Hatay, Maraş, Adıyaman başta olmak üzere birçok ilimizde yaşanan yıkıcı deprem felaketinin geride bıraktığı unutulmaz acılar, yaralar, en çok da ağıtların konusu olacaktır. Halklarımız, bu korkunç trajedinin acısını her daim yüreklerinde hissedecekler.

Depremin ilk gününden itibaren enkazların başında acılı anaların Kürtçe ve Türkçe ağıtları eşliğinde gözyaşı kendi tarihini yarattı” dedi. Ferhat Tunç; 1939’daki büyük Erzincan Depreminde Sivas’ın Koçgiri bölgesinde yaşamlarını yitirenler için yakılan Arıx adlı ağıdı seslendirerek yaşadığımız bu depremde yakınlarını yitirenlerin çığlığına ses olmak istediğini belirterek “Bunun içinde tarihin yaralı sesine sığındım” dedi.

Çalışmasının Frankfurt’ta Nihat Ulaş ve İstanbul’dan Ahmet Karaağaç’ın katkılarıyla şekillendiğini de belirten Tunç, Arıx ağıdını yeniden seslendirdiği ve bugün itibarıyla tüm dijital platformlarda yer alan çalışmasını felaketin kayıplarına adadığını vurguladı.

ARIX (Kurmancî):

Arix dibên li gundê saran Ta ku zelzele bû Lê lê anê dused, sêsed mezel vedan De lo lo lo lo De lê lê lê lê Lê lê anê dused, sêsed mezel vedan De lo lo lo lo De lê lê lê lê Hîvik veket Hîva tijî ye Dayê kûr be dutane xudane law û qîza Lê lê anê yek nebû zava serê silgavê De lo lo lo lo De lê lê lê lê Lê lê anê yek nebû zava serê silgavê De lo lo lo lo De lê lê lê lê

AĞIDIN TÜRKÇE ÇEVİRİSİ:

Arıx dedikleri Sarun köyünde Deprem olduğu sene İki yüz üç yüz mezar açıldı anne Lo lo, lo lo Lê lê, lê lê   Ay doğdu Dolunayla Körolasın iki oğlun iki kızın Lê lê anne biri bile damat olamadı Kapının başındayken Lo lo, lo lo Lê lê, lê lê Video Link:

İlginizi çekebilir