Fas ile İspanya arasında 10 ay süren ‘Batı sahra krizi’ sona erdi

Batı sahra sorunu nedeniyle İspanya ile Fas arasında 10 ay önce başlayan kriz, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in Rabat ziyareti ile son buldu.

Fas’ın göçmen akışına göz yumması sonrası İspanya sınırdaki güvenlik önlemlerini artırmıştı.

İki ülke arasındaki kriz, Fas’ın bir kısmını kontrolünde tuttuğu Batı sahrada Polisario’nun Genel Sekreteri ve bazı ülkelerce tanınan Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti’nin Devlet Başkanı olan İbrahim Gali’nin İspanya’da Covid-19 tedavisi görmesi ile başladı. Fas, Gali nedeniyle İspanya’ya sert tepki gösterdi ve ilişkiler gerilerek iki ülke arasında krize dönüştü.

Madrid’deki Büyükelçisi Kerime Binyaiş’i geri çeken Fas yönetimi, 17 Mayıs 2021’de 8 bin kadar düzensiz göçmenin denizden ve karadan İspanya’nın Kuzey Afrika’daki toprağı Septe (Ceuta) kentine akın etmesine göz yumdu. İspanyol hükûmeti ise orduyu bölgeye göndererek bir hafta içinde göçü durdurdu.

İki taraf 10 ay boyunca karşılıklı açıklama yapmaktan kaçınarak alt düzeyde temaslarını sürdürdü. Son olarak İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Kral 6. Muhammed’in daveti üzerine Fas’a resmi ziyarette bulundu.

Ziyaretle ilgili yapılan açıklamada Fas Kralı ile İspanya Başbakanı Sanchez’in, “İki ülke arasındaki ilişkilerde karşılıklı saygı, karşılıklı güven, daimi istişare, açık ve samimi iş birliğine dayalı ortaklık için yeni bir aşama açma iradesini” teyit ettikleri kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, bu ortaklığın bütün boyutlarını ve ortak çıkarlarını ilgilendiren tüm konuları kapsayan bir yol haritası çerçevesinde somut faaliyetleri harekete geçirmek için bir anlaşmaya varıldığı ifade edildi.

Sanchez, söz konusu görüşmede İspanya’nın, Rabat yönetiminin Batı Sahra sorununun çözümü için önerdiği “özerklik planını” doğru bulduğu yönündeki tutumunu yinelerken, toplantının “ortak ilgi alanlarını siyasi, ekonomik, güvenlik ve kültürel yönleriyle gözden geçirmek” için bir fırsat olduğunu da sözlerine ekledi.

Açıklamada, görüşmede bölgesel ve küresel sorunların ele alındığına da dikkat çekildi.

Görüşme sonrası Sanchez ve beraberindeki heyet, Kral 6. Muhammed’in verdiği iftara katıldı.

Resmi ziyaret kapsamında bugün Fas’a gelen Sanchez’i Rabat-Sale Havalimanı’nda Fas Başbakanı Aziz Ahnuş karşılamıştı.

 

/euronews/

İlginizi çekebilir