Etiyopya’dan Tigray’a hava saldırısı: İkisi çocuk dört kişi hayatını kaybetti

Etiyopya Hava Kuvvetleri’nin ülkenin kuzeyinde yer alan Tigray bölgesinin başkenti Mekelle’ye yönelik hava saldırısında, ikisi çocuk en az dört kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı.

Mekelle’de bulunan Ayder Hastanesi Direktörü Kibrom Gebreselassie, hava saldırısının çocukların oyun alanını hedef aldığını bildirdi.

Bölgesel yetkililer tarafından kontrol edilen Tigrai Televizyonu, saldırının 12:40 (TSİ) civarında gerçekleştiğini belirterek saldırıdan dolayı federal hükümeti suçladı.

Tigrai Televizyonu’nun kreş olduğunu belirttiği bölgenin yakınlarında herhangi bir askeri tesis olup olmadığına dair henüz bir bilgi bulunmuyor.

Ayrıca bölgesel kanal, aralarında çocukların da olduğu çok sayıda kişinin hava saldırısı sırasında yaralandığını duyurdu.

Etiyopya, hava kuvvetlerinin Tigray’da ‘yalnızca askeri bölgeleri hedef aldığını’ öne sürerek, Tigray’ın kontrolünü elinde bulunduran TPLF’in “meskun mahallenin vurulduğu” yönündeki suçlamasını reddetti

Kentte bulunan bir insani yardım kaynağı, bir patlama ve uçaksavar sesleri duyulduğunu bildirdi.

Aynı kaynak, saldırı sonrası ikisi çocuk olmak üzere dört cansız bedenin hastaneye getirildiğini ve dokuz kişinin de yaralı olarak hastanede tedavi altına alındığını söyledi.

Başbakan Abiy Ahmed’in hükümeti ile Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF), dört aydır devam eden ateşkesin bozulması nedeniyle karşılıklı olarak birbirlerini suçluyor.

Savaş, Kasım 2020’de Tigray’da patlak verdi. Bir yıl önce de komşu Afar ve Amhara bölgelerine sıçradı.

Geçen kasımda Tigrayan güçleri, Addis Ababa’ya doğru ilerlese de merkezi hükümet, saldırıyı geri püskürttü.

Tarafların kanlı bir çıkmaza girmesinin ardından mart ayında ateşkes ilan edildi.

Hükümet, “insani ateşkes” ilan ettiğini belirterek bölgeye yoğun ihtiyaç duyulan gıda malzemelerinin girmesine nispeten izin verdi.

Tigraylı aktivistler ise Addis Ababa yönetiminin bölgeye yardım malzemelerinin girmesini bloke ettiğini ve bu nedenle milyonlarca sivilin ağır şartlarda yaşam mücadelesi verdiğini belirtiyor.

Keza çatışmalar milyonlarca insanın yerinden olmasına yol açtı.

Uluslararası yardım kuruluşları, Tigray’ın bazı bölgelerinde kıtlık başladığı uyarısında bulundu.

Savaş ve kıtlık nedeniyle binlerce sivil hayatını kaybetti.

Tigray sakinlerinin bir yıldan fazla bir süredir telefon veya internet hizmetine erişimi kesilmiş durumda.

DSÖ Genel Direktörü Tedros, Tigray’daki akrabalarıma para gönderemiyorum

Bu arada Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, iç çatışmanın sürdüğü Tigray eyaletindeki akrabalarına para yollayamadığını açıkladı.

Basın toplantısında Tigray’daki sağlık güvenliği durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ghebreyesus, bölgede çok sayıda akrabası bulunduğunu fakat ablukadan ötürü onlara yardım gönderemediğini belirtti.

Ghebreyesus, “Para yollamak istiyorum fakat gönderemiyorum. Akrabalarımdan kim öldü, kim yaşıyor, onu bile bilmiyorum.” açıklamasında bulundu.

Bölgedeki akrabalarıyla iletişim dahi kuramadığını vurgulayan Ghebreyesus, akrabalarıyla konuştuğundan bu yana “çok uzun zaman geçtiğini” ifade etti.

Aslen Tigraylı olan Ghebreyesus, bundan önce Etiyopya ordusunun bölgedeki ablukasını eleştirdiği için Etiyopya hükümetinden tepki görmüştü.

Kaynak: euronews

İlginizi çekebilir