Estonya Devlet Başkanı Erbil’e gitti

-Estonya Devlet Başkanı Alar Karis Erbil’e gitti. Konuk devlet başkanını, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani Erbil Uluslararası Havalimanında karşılandı.

Başkan Neçirvan Barzani, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne ilk ziyaretini gerçekleştiren Estonya Devlet Başkanı Alar Karis’i Erbil Uluslararası Havalimanı’nda düzenlenen resmi törenle karşıladı.

Alar Caris, bölgedeki gelişmeler ve IŞİD’le mücadele gibi iki tarafın ortak çıkarlarını ilgilendiren konuları görüşmek üzere Erbil’e gittiği bildiriliyor.

Estonya Devlet Başkanı Alar Karis’in Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ile bir araya gelecek.

İki lider, Estonya’nın Irak ve Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerini, karşılıklı işbirliği alanlarının geliştirilmesini ve diğer birçok önemli konu hakkında görüş alışverişinde bulunacak.

Estonya Koalisyonun parçası

Estonya, başkenti Tallinn olan kuzeydoğu Avrupa’da küçük bir ülkedir.

1991 yılındaki bağımsızlığını ilan eden Estonya’nın  politikaları Batılı ülkelerle aynı doğrultuda ilerledi. 2004 yılında Avrupa Birliği ve NATO’ya üye oldu.

Bir milyon 331 bin nüfusa sahip olan Estonya’nın yüzölçümü 45.340 kilometrekare.  Estonca ülkenin resmi dil.

Estonya’nın 4.000’i aktif olmak üzere 250.000 askeri bulunuyor.

Ülkenin 101 üyeli bir parlamentosu var ve parlamento seçimleri her dört yılda bir yapılıyor. 2021 yılında Estonya’nın  6’ncı devlet başkanlığına Alar Karis seçildi. Kaja Kalas ise ülkenin başbakanı.

Estonya, 2014 yılında IŞİD’e karşı kurulan uluslararası koalisyona üye olan Estonya’nın  Erbil’de askeri üsleri korumak ve hızlı müdahale etmek amacıyla 110 askeri personel ile danışmandan oluşan bir ordu birimi bulunuyor.

Estonya, 2014’ten beri Peşmerge ve Irak ordusuna silah gönderiyor. Estonya, insani yardım, mayın temizleme ve istikrarın sağlanması için yaklaşık 9,5 milyon dolar bütçe ayırdı.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir