Eskişehir’de Kobani Davası için dayanışma nöbeti tutuldu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eskişehir İl Örgütü, yarın 13’üncü grup duruşmaları başlayacak Kobanê Davası için il binalarında dayanışma nöbeti tuttu. HDP Eskişehir İl Örgütü’nde gün boyu süren nöbet, Emekçi Hareket Partisi (EHP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sol Parti, Yeşiller Sol Parti, Halkevleri Eskişehir İl yöneticileri tarafından ziyaret edildi.
Kobanê Davası’nda yapılan hukuksuzluklara dikkat çeken siyasi partiler, HDP ile dayanışma içerisinde olduklarını belirtti.
‘HDP FİKRİYATI YARGILANMAK İSTENİYOR’
HDP Eskişehir İl Eşbaşkanı Şükran Ercan da, gelenlere teşekkür ederek, Kobanê Davası’ndaki hukuksuzluklara dikkat çekti. Ercan, “Tarihe hukuk skandalı olarak geçecek olan davanın bir amacı da partimizi ne alanlarda ne de seçim sandıklarında geriletmeyen iktidarın yargı eliyle bizi tasfiye etme girişimidir. Bu dava, HDP fikriyatının toplumsallaşmasının önüne geçemeyen iktidarın bu ülkenin geleceğine karşı yürüttüğü bir saldırı ve umudu kırma girişimidir. Dava sürecinde yargılanan yoldaşlarımıza baktığımızda yargılananların kişiler değil bir fikriyat olduğu net olarak ortaya çıkmaktadır. Kürt özgürlük mücadelesi ve sol sosyalist mücadelenin kadrolarının aynı davadan yargılanması bunun en bariz göstergesidir” dedi.
SADDAM HÜSEYİN HATIRLATMASI
İktidara seslenen Ercan, “Bizlere karşı bir şiddet aygıtına dönüştürdüğünüz yargı kurumlarınızın verdiği hiçbir karar bizi mücadelemizden ve haklılığımızda geriye düşürmeyecektir. Bizleri göstermelik iddialarla tarihten silmeye çalışanlara karşı tek bir sözümüz var: Dönün ve direniş tarihimize bir kez daha bakın. Bir dönemler yargıyı tamamıyla kendine bağlayan Saddam Hüseyin’in mahkeme heyetine ‘adil yargılanmak istiyorum’ dediği zaman mahkeme başkanının ‘seni, senin çıkardığın yasalarla yargılıyoruz’ dediğini unutmayın” diye konuştu.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir