Eski Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, 14 yıl sonra Suriye’ye gitti

Eski Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Suriye’nin başkenti Şam’ı ziyaret etti. Görüşme sırasında Suriye Devlet Başkanı Esad, ”Suriye ve Lübnan’ın karşı karşıya oldukları zorluklara birbirinden ayrı bakamayacaklarını” ifade etti.

Eski Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn,14 yılın ardından Şam’a giderek Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüştü. Görüşme sırasında Esad, Lübnan’ın gücünün siyasi ve ekonomik istikrarda  yattığını belirterek,  Lübnanlıların bu istikrarı diyalog ve fikir birliği yoluyla yaratabileceklerini ifade etti.

Avn’ın Şam ziyareti özellikle Avn’ın ardından Cibran Basil’in Hristiyan Özgür Yurtsever Hareketi’nin başına geçmesi dahil Lübnan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin krizi konusu gibi birden fazla anlam içeriyor.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, görüşme sırasında Esad, Lübnanlıların tüm sorunların ve zorlukların üstesinden gelme yeteneğinin yanı sıra, ulusal ve anayasal kurumlarının rolünün tahsis edilmesi ve ilkelere bağlı kalma yeteneğine güvendiğini ifade etti.

Esad, Suriye ve Lübnan’ın karşı karşıya oldukları zorluklara birbirinden ayrı bakamayacaklarını ifade ederken, son dönemde gerçekleşen Cidde’deki Arap Zirvesi’nde gündeme gelen Arap-Arap yakınlaşmasının Suriye ve Lübnan’ı olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyor.

İlginizi çekebilir