Eski İsrail Başbakanı Lapid: Erdoğan’ın Hamas’a desteği utanç vericidir

Eski İsrail Başbakanı Yair Lapid, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hamas’a desteğinin “Türkiye için utanç verici” olduğunu söyledi. 

Ana muhalefet lideri Lapid, Yunanistan’ın kamu yayıncısı ERT’ye dün verdiği söyleşide şu ifadeleri kullandı:

”Erdoğan’dan insan haklarıyla ilgili ders ya da talimat alacak değiliz. Masumları öldüren bir terör örgütü olan Hamas’a destek vermesi, Türkiye için bir utanç kaynağıdır. Bu, İsrail ve Türkiye arasında onarılması uzun zaman alacak bir krize neden olmuştur.”

Erdoğan’ın 25 Ekim’de AK Parti meclis grup toplantısındaki konuşmasında, “Hamas bir terör örgütü değil, topraklarını ve vatanını koruma mücadelesi veren bir kurtuluş ve mücahitler grubudur” demesi büyük yankı uyandırmıştı.

Benzer haberler

İsrail basınındaki haberlerde, bunun Ankara-Tel Aviv ilişkilerine ağır darbe vurduğuna dikkat çekilmiş, Batı basınında da Erdoğan’ın savaşta arabuluculuk rolünü artık sürdüremeyeceği savunulmuştu.

“Gerekirse İran ve Hizbullah’ı vururuz”

Lapid, “Eğer gerginlik daha da tırmanırsa Hizbullah’ı hatta İran’ı vurmaya hazır mısınız?” sorusunaysa, “Evet, İran tüm bölgede herkese meydan okumaya çalışıyor. Bölgeyi provoke etmeyi hedefleyen Türkiye-İran ekseni ve diğer düşman ülkeler, sadece acı ve yıkıma neden olacaktır” yanıtını verdi.

 

 

/İndependet-tr/

İlginizi çekebilir