Eski İngiltere Başbakanı Blair’e ‘Gazze görevi’ iddiası  

İsrail medyasında “Gazze’ye insani koordinatör olarak görevlendirilmek istendiği” iddia edilen eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in sözcüsü, henüz görev teklifi almadıklarını bildirdi.

İsrail medyasında yer alan habere göre, İsrail, Blair’den Gazze’ye insani koordinatör olmasını istedi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya yakın kaynaklara göre, Netanyahu, Blair’in deneyimini, Gazze’de artan sivil kayıplarıyla ilgili endişeleri dindirmek için kullanmak istiyor. “Şu ana kadar bir görev teklif edilmedi ya da kabul edilmedi” Bir süredir görüşmeler yapıldığı iddia edilen Blair’in ofisi, “Resmi görev teklifi yapılmadı.” açıklamasında bulundu.

Benzer haberler

Blair’in Sözcüsü, iddialarla ilgili “Sayın Blair’in İsrail’de bir ofisi var ve İsrail ile Filistinlileri ilgilendiren konularda çalışmalarını sürdürüyor. Ne yapılabileceği konusunda durumu bölgedeki ve başka yerlerdeki birçok insanla görüşüyor. Ancak şu ana kadar bir görev teklif edilmedi ya da kabul edilmedi.” ifadesini kullandı. İngiliz medyasına konuşan Blair’e yakın kaynaklar ise eski Başbakan’ın insani konularda bir şeyleri değiştirme umudu olmadıkça görevi kabul etmeyeceğini belirtti. Blair, 2007’de başbakanlıktan ayrıldıktan sonra Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler (BM), ABD ve Rusya’nın Orta Doğu Özel Temsilcisi olarak yaklaşık 10 yıl görev yapmıştı.

 

/Ajans/

İlginizi çekebilir