Eski Diyanet Çalışanları Tarafından Kurulan Araç Kiralama Şirketi 500 Kişiyi Dolandırdı

 Eski Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanları H.C. ve A.C., İstanbul’da eşleri adına kurdukları araç kiralama şirketi aracılığıyla, aralarında vali, hakim, kaymakam ve kamu görevlilerinin de bulunduğu 400 kişiyi yaklaşık 500 milyon lira dolandırdı. Sıfır araç sıkıntısının yaşandığı 2021 yılında, şirket aracılığıyla ‘0’ araç satışı vaadiyle para toplayan H.C. ve A.C., sosyal medya hesaplarından TIR’lar dolusu araç paylaşımları yaparak insanların güvenini kazandı. Mustafa Tok gibi mağdurlar, sıfır araç bulunamayınca alternatif olarak bu şirkete yöneldi.

 

Tok, 1 milyon 200 bin TL değerinde bir araç için 700 bin TL ödedi, ancak aracı teslim alamadı. Mağdurların avukatlarından Şura Nur Bülbül, bu olayı “son yüzyılın en büyük otomobil vurgunu” olarak nitelendirdi ve jandarmaya drone hediye etme, cami ve kuran kurslarına yardım gibi yöntemlerle halk nazarında itibar kazandıklarını belirtti.

 

Bülbül, şüphelilerin ayrıca satılan araçları bankalara teminat olarak gösterip milyonlarca lira kredi kullandıklarını ifade etti. Operasyon sonucunda şüpheliler gözaltına alındı ve bir kısmı tutuklandı.

 

Avukat Sena Gündağ, mağdurlar arasında üst düzey hakimler, savcılar, avukatlar, sağlık çalışanları ve üst düzey yöneticilerin bulunduğunu söyledi.

/cumhuriyet/

İlginizi çekebilir