Esad rejiminin Şehba ablukası nedeniyle on binlerce Efrinli göçmen zor durumda kaldı

Suriye hükümet güçlerinin Şehba ilçesini kuşatması nedeniyle on binlerce Efrinli göçmen zor durumda kaldı. Göçmenler arasında 3.000’den fazla özel ihtiyaçları olan insan ile 25.000’den fazla çocuk da var.

Suriye hükümetinin Halep’in kuzeyindeki Şehba’yı kuşatması nedeniyle birkaç gündür ilaç, yakacak gibi temel ihtiyaç malzemelerinin akışı tamamen kesildi.

Efrin-Suriye İnsan Hakları Örgütü sözcüsü İbrahim Şeyho, Rûdaw’a yaptığı açıklamada, Suriye hükümet güçlerinin bölgede devam eden kuşatması nedeniyle ilçede yakıt ve ilaç sıkıntısı çekildiğini söyledi

Şeyho, yakıt ve ilaç sıkıntısı nedeniyle Şehba’daki Efrin Hastanesi’nde yatan hastaların olumsuz etkilendiğini söyledi. İbrahim Şeyho’nun anlattığına göre hastanedeki oksijen stokları da tükendi.

Efrin Hastanesi Müdürü Dr. Azad Reşo da; mazot ve elektrik yokluğu ile aşırı soğuk nedeniyle başta çocuklar olmak üzere hastaların durumunun kötüleştiğini söyledi.

Dr. Azad Reşo, “Bu kötü durum nedeniyle onlarca hasta hayatını kaybetti. Uluslararası insan hakları kuruluşlarından, Şam hükümetinin Şehba’daki kuşatmayı kaldırması için müdahale etmelerini istedik” dedi.

Dr. Azad Reşo’ya göre hastanenin beş ambulansı da halen çalıştırılamıyor. Dr. Azad Reşo’nun anlatımına göre daha önce günlük 600 civarında vatandaşa sağlık hizmeti sunulabiliyorken şimdi kuşatmanın neden olduğu ilaç kıtlığı yaşanıyor ve hastalara ilaç verilemiyor.

Şehba’nın 100 bini Efrinli mülteci olmak üzere 150 bin nüfusu bulunuyor.

 

/rûdaw- foto:anha/

İlginizi çekebilir