Erdoğan’ın sözcüsü Kalın, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile görüştü

 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın başkent Washington’daki temasları kapsamında Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland ile görüştü.

Kalın-Sullivan görüşmesine ilişkin hem Beyaz Saray’dan hem de Türkiye Cumhurbaşkanlığı’ndan yazılı açıklamalar yapıldı.

Beyaz Saray açıklamasına göre Sullivan görüşmede, Türkiye’deki depremlerde hayatını kaybedenler için taziyelerini yineledi ve toparlanma çabalarında ABD’nin Türk halkına desteğinin sürdüğünü ifade etti.

Açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik devam eden saldırganlığı ve Türkiye’nin Karadeniz Tahıl Girişimi’nin yenilenmesini sağlama çabalarına ilişkin ortak endişeler de dahil olmak üzere bölgesel ve küresel gelişmeler hakkında konuşuldu” denildi. Görüşmede ayrıca, Ermenistan ve Azerbaycan arasında devam eden barış görüşmelerine verilen destek ve ikili savunma işbirliği de ele alındı.

Beyaz Saray açıklamasında, “Sullivan, ABD’nin İsveç ve Finlandiya’nın mümkün olan en kısa sürede NATO üyesi olmaları yönündeki görüşünün altını çizdi” ifadesine yer verildi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı’ndan görüşmeye ilişkin yapılan yazılı açıklamada ise, görüşmelerde ikili siyasi ve ekonomik ilişkilerin yanı sıra Türkiye’de meydana gelen depremler ve savunma sanayi alanında işbirliğinin değerlendirildiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, terörle mücadele, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik süreçleri, Rusya-Ukrayna savaşı, Güney Kafkasya ve Azerbaycan-Ermenistan müzakere süreci gibi konuların da değerlendirildiği belirtildi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın, ABD ve uluslararası toplumun deprem felaketinin ardından Türkiye’ye verdiği destekten dolayı duyulan memnuniyeti ilettiği kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Victoria Nuland da İbrahim Kalın’la yaptığı görüşmeye ilişkin Twitter’dan fotoğraflı bir mesaj paylaştı.
Nuland, “Depremlerden etkilenenlere başsağlığı dileklerimi iletmek ve ABD’nin Türkiye’nin toparlanma çalışmalarına desteğini görüşmek üzere İbrahim Kalın’la biraraya gelmekten memnunum. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımının yanısıra, ikili ve bölgesel işbirliğini de görüştük” ifadelerini kullandı.

/VOA/
İlginizi çekebilir