Erdoğan’dan Yunanistan’a: Kendilerine çeki düzen verme yoluna girdiler, aksi takdirde…

Türkiye Cumhurbaşkanı Başkanı Erdoğan, Yunanistan’a ait S-300 hava savunma sisteminin Türk F-16’la kilit atması konusunda “Hassasiyetimiz kararlılıkla sürüyor. Yunanistan bunun farkında olduğu için kendilerine çekidüzen verme yoluna girdiler” dedi. Erdoğan, “Aksi takdirde bir gece ansızın gidebiliriz” ifadelerini kullandı.

 

Erdoğan, Bosna-Hersek ziyareti öncesi Ankara’da havalimanında açıklamalar yaptı. Erdoğan, Ege’de Türk F-16’la kilit atılmasıyla ilgili soru sonrası şunları söyledi:

“Bu konuyla ilgili olarak Savunma Bakanlığımız gerek NATO Genel Sekreteriyle gerek diğer temsilcileriyle bu görüşmeleri sürdürüyor. Bu kilit atma olayı noktasında hassasiyetimiz kararlılıkla devam ediyor. Yunanistan bunun farkında. Bunun farkında olduğu için kendilerine onlar da bir çekidüzen verme yoluna girmiş vaziyetteler. Özellikle son hafta içerisinde yaptığım konuşmalarda oraya yönelik açıklamalarım zannediyorum sizlere de yansımıştır. Bundan sonraki süreçte de Yunanistan Türkiye’yle nasıl bir ilişki içerisinde olacağının herhalde kararını çok daha düşünerek verecektir. Aksi takdirde hep söylediğim gibi yine söylüyorum bir gece ansızın gidebiliriz.”

Benzer haberler

HDP’nin ‘Hazinemiz halkımızdır’ kampanyasına destek…

BM Atom Enerjisi Ajansı: İran çok sayıda atom bombası…

 “Doğal gaz noktasında herhangi bir sıkıntımız yok”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa’da doğal gaz krizi var, bu kışı zor geçirecek gibi görünüyor. Türkiye’nin doğal gaz tedariki konusunda herhangi bir sıkıntısı var mı?” sorusu üzerine, şunları kaydetti:

“Şu anda bizim doğal gaz noktasında herhangi bir sıkıntımız yok. Tabii Avrupa aslında ektiğini biçiyor. Tabii Sayın Putin’e karşı Avrupa’nın tutumu, yaptırım uygulamaları, ister istemez tabii Putin’i de onlara karşı ‘Siz böyle yapıyorsanız ben de böyle yaparım.’ noktasına getirmiştir ve Putin de kendisi elindeki bütün imkanlarını ve silahlarını kullanmaktadır. Bunların da en önemlisi doğal gazdır. Maalesef istemeyiz ama böyle bir durum şu anda Avrupa’da gelişiyor ve Avrupa bu kışı hakikaten ciddi sıkıntılarla geçirecektir diye düşünüyorum. Bizim böyle bir sıkıntımız yok.”

 

/ en /

İlginizi çekebilir