Erdoğan: Yunanistan uçaklarımıza radar kilidi atarak NATO’ya meydan okumuştur

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yunanistan hava sahamızı ihlal ve uçaklarımızı tacizle başlayan hasmane tavırlarını S-300 radar kilidi atma seviyesine çıkartarak, aslında bize değil, NATO’ya ve müttefiklere meydan okumuştur.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen “30 Ağustos Büyük Zafer’in 100. Yılı Özel Programı”nda yaptığı konuşmada,  “Bugün Yunan ordusunun imhası ve kesin bir zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’un son aşaması olan Başkomutan Meydan Muharebesi’nin yıl dönümü olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyoruz.” diye konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Yunanistan bizim dengimiz ve muhatabımız değil”

“Ülkelerini felakete sürükleyen Yunanistanlı siyasetçilerin bugün de aynı yanlışta ısrar ettiklerini görüyoruz. Yunanistan, bizim ne askeri, ne ekonomik, ne siyasi olarak dengimiz ve muhatabımız değildir. Bugün de Yunanistan’ın kullanarak, ülkemizin vaktini ve enerjisini boşa harcatmaya çalışanların asıl niyetlerini biliyoruz. Son günlerde yaşanan gelişmeler bu gerçeği inkarı mümkün olmayan bir açıklıkta herkesin önüne sermiştir.

Benzer haberler

Hindistan’da ‘çocuk gelin’ operasyonunda 2…

Ukrayna’da esir 63 Rus askeri serbest bırakıldı

“NATO ve müttefiklere meydan okumuştur”

Bilindiği gibi Ege’de uluslararası hava sahasında NATO görevi icra eden F-16 uçaklarımıza, Yunanistan’ın Girit adasına konuşlandırdığı Rus menşeli S-300 hava sistemleri tarafından radar kilidi atılmıştır. Bir ülkenin uçağına radar kilidi atılması düşmanca bir davranıştır. Yunanistan hava sahamızı, uçaklarımızı tacizle başlayan hasmane tavırlarını S-300 radar kilidi atma seviyesine çıkararak NATO ve müttefiklere meydan okumuştur. 

“2053 vizyonumuzla, ülkemizi dünya liginin en üstüne çıkarmayı hedefliyoruz”

Bize F-35 vermiyorlarmış. Aldığımız alternatif sistemlere tepki gösteriyorlarmış. Saçma sapan konulara kadar varan ambargolar uyguluyorlarmış. Açıkçası, hiçbiri umurumuzda değil. Hazırlıklarına başladığımız 2053 vizyonumuzla, ülkemizi dünya liginin en üstüne çıkarmayı hedefliyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yakışan budur.

Türkiye kendine yakışanı yaptı, yapıyor ve yapacaktır bunu herkes bilsin. Yunanistan’ın Adalar’a üsler kurması bizim için hiçbir anlam teşkil etmez. Burada düşünmesi gerekenler, Yunanistan’a destek verenler burada ne yaparlar bilmeleri gerek.”

/ Ajans /

İlginizi çekebilir