Erdoğan: Yeni dönem Meclisimiz Türkiye’yi yeni anayasayla buluşturacak

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis’in yeni yasama yılı açılış programında konuştu.

Erdoğan Meclis açılışı için geldiği genel kurulda AKP ve MHP’li vekillerce ayakta alkışlanırken CHP ve HDP’li milletvekilleri karşılamada ayağa kalkmadı ve Erdoğan’ı alkışlamadı.

İYİ Parti Milletvekilleri ise ayağa kalksa da Erdoğan’ı alkışlamadı.

Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkanlar ise şunlar:

Seçim

“Türkiye, yaklaşık 8 ay sonra gideceği seçimlerde hem TBMM üyelerini hem de yürütmenin temsilcisi cumhurbaşkanını belirleyecek. Dünyanın ve bölgemizin tarihi günler yaşadığı, siyasi, askeri güç merkezlerinin yeniden oluştuğu dönemde bu seçimleri yapacağız.

Ülkemize yaptığınız hizmetler için şimdiden her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Karşımızda her türlü tehdide rağmen milletin hakkını, hukukunu cansiperane koruyan bir Meclis var. Biz; kimin ne dediğine değil, milletimizin neye ihtiyacı olduğuna yasamasıyla, yürütmesiyle, yargısıyla birlikte istikametimizi çiziyoruz, yolumuza devam ediyoruz. Cumhuriyet tarihinin en köklü reformlarına bu Meclis imza atmıştır.

Yeni anayasa mesajı

Yasama, yürütme ve yargı artık ortak gaye doğrultusunda birbirini destekleyen anlayışla çalışmaktadır. Meclis’in darbe dönemlerinin izini sileceğine inanıyorum.

Güvenlik güçlerimizle teröristlerin her an ensesindeyiz. Geçtiğimiz 20 yılda ülkemize kazandırdığımız eserler, milletimizin yokluk, yoksulluk sorunlarını ortadan kaldırmıştır.

Ekonomi modeli

Ekonomide tercih değişikliğine durduk yere gitmedik. Maç sürerken kuralları bizim aleyhimize değiştirmeselerdi belki buna mecbur kalmadık. Darbelere nasıl karşı çıktıysak, buna da aynı tavrı sergiledik. Küresel gelişmelerin önümüze çıkan fırsatları da değerlendirdik. Dünyanın ve ülkemizin tecrübelerinden en üst düzey ifadeyle kendi özgün ekonomi modelimizi inşa ettik. Kısa, orta ve uzun vadeli programlarımızı süratle güncelleyerek tutarlı bir yapı ortaya çıkardı. Her aşamada bu uygulamanın teorik çerçevesini de sonuçlarını da milletimizle paylaştık. Bu tercihimiz yüzünden bizi şiddetle eleştirenlerin gıda ve emtia fiyatları krizi sonrası bizimle aynı noktaya gelmelerini ibretle izliyoruz.

Teröristlerin giriştikleri tek tük eylem teşebbüsleri son çırpınışlarıdır. Güvenlik güçlerimizle teröristlerin her an ensesindeyiz.

Yılbaşında ücretlilerin durumlarını, kayıplarını telafi edecek şekilde gözden geçireceğiz, enflasyonun altında ezilmelerine izin vermeyeceğiz…”

 

/ Ajans /

İlginizi çekebilir