Erdoğan ‘Süper Kupa’ krizini yorumladı: Türkiye’nin çıkarlarına yönelik sabotaj girişimi var

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma günü Suudi Arabistan’da yaşanan “Süper Kupa” krizini yorumladı. Galatasaray-Fenerbahçe maçının Riyad’da oynanmamasını değerlendiren Erdoğan, “Burada Türkiye’ye ve Türkiye’nin çıkarlarına yönelik sinsi bir operasyon, çok açık bir sabotaj girişimi vardır” dedi.

“Sabotaj” ifadesi ile kimi ya da kimleri kastettiğini ise açıklamayan Erdoğan, muhalefeti de, “son derece tehlikeli nefret siyasetine gönüllü figüranlık yapmakla” suçladı.

Ankara’da 2023 yılı ihracat verilerini açıkladığı toplantıda konuşan Erdoğan, Suudi Arabistan’da yaşananları “kardeş ülkelerle ilişkileri bozma girişimi” olarak nitelendirdi.

Erdoğan, “Yaz aylarında ülkemizin en önemli gelir kalemlerinden biri olan turizmi baltalamaya yönelik, dış bağlantılı bir kampanya yürütülmüştü. Şimdi benzer bir dalganın muhalefet partilerinin de desteğiyle bu sefer spor üzerinden oluşturulmaya çalışıldığını görüyoruz” dedi.

Benzer haberler

“Asla tasvip etmeyeceğimiz nefret söylemleri ile insanlar, toplumlar, inançlar, ülkeler hedef alınıyor. Sırf kökeninden dolayı insanlar horlanıyor, aşağılanıyor, hakarete maruz bırakılıyor” diye konuşan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İslam düşmanlığına ve yabancı karşıtlığına varan bir furya ile karşı karşıyayız. Muhalefet aktörleri de gündeme gelmek uğruna maalesef bu mülevves, bu pespaye, bu son derece tehlikeli nefret siyasetine gönüllü figüranlık yapmaktadır.

“Bu nefret dalgasının Türkiye’ye yatırım yapan, deprem felaketi dahil zor zamanlarımızda yanımızda olan, ülkemizin en önemli ticari ortakları arasında yer alan kardeş ülkeleri hedef alması asla tesadüf değildir.”

/BBC/

İlginizi çekebilir