Erdoğan: Hamas bir terör örgütü değil bir kurtuluş ve mücahitler grubudur

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail-Hamas savaşına büyük yer verdiği partisinin grup toplantısında, “Hamas bir terör örgütü değil topraklarını ve vatandaşlarını koruma mücadelesi veren bir kurtuluş ve mücahitler grubudur” dedi. Bölgedeki gerilimle ilgili önerilerini aktaran ve garantörlük teklifini yineleyen Erdoğan, “Öncellikle tüm taraflar elini tetikten çekmeli, derhal ateşkes ilan edilmelidir.” düşüncesini aktardı. 

Cumartesi günü AKP İstanbul teşkilatının düzenleyeceği mitinge tüm vatandaşları davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece Türkiye ve Filistin bayraklarının olduğu bu mitingde gerek ülkemize gerek dünyaya mesajlarımızı vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ABD’deki Türkevi’nde gerçekleştirdiği görüşmeyi hatırlatarak, “Hayatımda bir kere bu Netanyahu denilen adamın elini sıktım. İyi niyetimiz vardı, suistimal edildi” dedi ve İsrail’e gitme projelerinin iptal ettiklerini duyurdu.

Konuşmasına son verirken Cumhuriyet’in 100. yılı etkinlikleri ile ilgili açıklama yapan Erdoğan, “Aslında bugünkü toplantımızda cumhuriyetimizin 100. Yılıyla ilgili kapsamlı bir değerlendirme yapmayı planlıyorduk ancak Gazze meselesiyle ilgili ülke ve dünya kamuoyuyla paylaşmamız gereken mesajların aciliyeti sebebiyle vaktimizi bu konuya ayırmak mecburiyetinde kaldık.” dedi.

/T24/

İlginizi çekebilir