Erdoğan: Finlandiya’nın NATO üyelik onay sürecini başlatıyoruz

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya’nın NATO üyeliğine kabulü için Meclis’te onay sürecinin başlatılacağını duyurdu. 

Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile görüştü. Bu görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan burada yaptığı açıklamada, “NATO, Finlandiya’nın üyeliğiyle daha da güçlenerek bu sayede küresel güvenlik ve istikrarın muhafazasında inanıyorum ki etkin rol oynayacaktır.” dedi.

Erdoğan, Finlandiya’nın NATO üyeliğinin TBMM’deki onay sürecinin seçim öncesine yetişmesini temenni ettiğini ifade etti.

 Erdoğan, Türkiye’nin, Finlandiya’nın, Ankara’nın AB üyeliğine desteğini güçlü şekilde devam ettirmesini önemsediğini bildirdi.

Sürecin nasıl ilerleyeceği İsveç’in atacağı somut adımlarla doğrudan bağlantılı

Bazı örgütlerin İsveç’teki gösterilerine dikkat çeken Erdoğan, “Finlandiya’da bu tür eylemler olmadığı için İsveç’ten ayırdık, olumlu yaklaşımımızı attığımız imzayla gösterdik. Terörle mücadelede Türkiye’ye yönelik olumsuz adımları gördüğümüz sürece, bu nereden gelirse gelsin her türlü tavrı almaya hazırız.”” ifadesini kullandı.

İsveç’in NATO üyeliğiyle ilgili olarak Erdoğan, “İsveç’le görüşmelerimizi ittifakın prensipleri ve bizim terörle mücadeledeki yaklaşımlarımız temelinde sürdüreceğiz. Sürecin nasıl ilerleyeceği İsveç’in atacağı somut adımlarla doğrudan bağlantılı olacaktır.” dedi.

/euronews/

İlginizi çekebilir