Erdoğan: Bizim Sünnilik, Alevilik, Şiilik diye bir dinimiz yok

Erdoğan, “Bizim Sünnilik, Alevilik, Şiilik diye bir dinimiz yok, bizim dinimizin tek adı var, o da İslam’dır, dini kimliğimizin tek bir adı var o da Müslümanlıktır. Kılıçdaroğlu’na kimse inancını, mezhebini, meşrebini sormadı” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya’da Akyazı Recep Tayyip Erdoğan Spor Kompleksi Açılış Töreni’nde konuştu.

Erdoğan, kapsamlı kentsel dönüşüm projeleri yürüttüklerini anlatarak “Muhtemel bir depremde, en büyük tehditle karşı karşıya olan İstanbul’dan başlayarak tarihi bir dönüşüm kampanyası başlatıyoruz. İstanbul’da riskli konutunu dönüştürmek isteyen vatandaşlarımıza, dönüşüm bedelinin yarısını hibe olarak veriyor, kalan yarısına da çok uygun şartlarda borçlanma imkanı getiriyoruz. İnşallah her yıl 300 bin konutu bu şekilde dönüştürerek, 5 yıl içinde İstanbul’daki riskli yapıların tümünü yenilemeyi hedefliyoruz” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

“Aile ve gençlik bankasını kuruyoruz. Bankanın kaynağını Karadeniz’deki doğalgazdan alıyoruz. Ev kadınlarımızın emekliliğine, priminin 3’te birini ödeyerek destek vereceğiz.

“Merkez Bankasımızı döviz rezervi 27,5 milyar dolar”

Tefecilerden para alma yoluna gitseydik bu Bebecan var ya Davos’taydık o zamanki IMF Başkanı’na dedim ki sen bizden alacağını taksitlerini alıyor musun? Alıyorum dedi. Türkiye’yi sen yönetemezsin ben yönetirim dedim. O zaman da Merkez Bankasımızı döviz rezervi 27,5 milyar dolar. Şimdi 122 milyar dolara çıktı.

Faiz ve enflasyon mesajı

CHP’nin sözcüsü ‘IMF’den hükümet borçlanma yapmalı.’ dedi. Biz bunları dinledik mi? IMF’den bir kuruş almadık. Şu anda enflasyon sıkıntımız var ama faizi 8,5’e düşürdük. Daha da düşecek. Geçmişte yaptık. Geçmişte yaptığımıza göre bugün de yaptık yarın da yapacağız. Enflasyonu kalıcı olarak tek haneli rakamlara düşürecek adımları kararlılıkla atmayı sürdürüyoruz. Ekonomideki sıkıntıları da unutmuyoruz. Bazı ürünlerde sıkıntılar yaşadık. Fahiş artışlar da oldu. Şunu çok açık, net söylüyorum 14 Mayıs’tan sonra özellikle gıdada her türlü yanlış yola gidenlere, yapacağımız yasal düzenlemelerle gereken dersi vereceğiz. Norveç, doğalgazının, petrolünün belli oranını, yüzde 25 gibi, rezerv olarak kullanır ve gençliğine tahsis ederdi. Benzerini inşallah ülkemizde yapacağız.

”İYİ PARTİ, HDP, CHP LGBT’Cİ”

Önce küresel güçlerin en yıkıcı silahı haline gelen sapkın akımların bunlar LGBT’ci. İYİ Parti, HDP, CHP LGBT’ci. Fakat AK Parti bu işlerin tam karşısında. MHP, Yeniden Refah, Büyük Birlik, HÜDA PAR tam karşısında. Cumhur İttifakı olarak LGBT’nin karşısındayız. Bizim için aile kutsaldır. Aile kurumumuza dokundurmayacağız. Gelince Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kaldıracaklarmış. Siz ne hayasızsınız?

”Bizim Sünnilik, Alevilik, Şiilik diye bir dinimiz yok”

Bay Bay Kemal, bu milletin mayası sağlam ve 14 Mayıs’ta da sana gereken dersi, Allah’ın izniyle verecek. Benim Kürt kardeşlerim, Rabbimizin hükmü gereği, ayrıma tabi tutulmadan bizim kardeşimizdir. Bizim Sünnilik, Alevilik, Şiilik diye bir dinimiz yok, bizim dinimizin tek adı var, o da İslam’dır, dini kimliğimizin tek bir adı var o da Müslümanlıktır. (Kılıçdaroğlu) Bu zata kimse inancını, mezhebini, meşrebini sormadı. Bu zatı kimse bu kimlikleri üzerinden herhangi bir ithama da maruz bırakmadı. Niçin yaşın 74’e geldikten sonra, birden bire mezhebi kimliğinle kamuoyunun huzuruna çıkma ihtiyacı duydun?”

 

/rd/

İlginizi çekebilir