Erdoğan, 41 işçinin can verdiği maden ocağının önünde konuştu: Bunlar her zaman olacaktır

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amasra’da meydana gelen maden patlamasında yaşamını yitiren işçilerin sayısının 41’e yükseldiğini açıkladı. Erdoğan, “birileri bununla dalga geçebilir önemli değil ama biz kader planına inanmış insanlarız. Bunun ne dünü ne bugünü ne yarını olmayacaktır. Bunlar her zaman olacaktır. Bunu da bilmemiz lazım” dedi.

Erdoğan, “İnsan hayatının güvende olmadığı hiçbir faaliyet bizim için muteber değildir. Maden ocaklarımızda hâlâ önemli sayıda ölümlü kazaların yaşanıyor olmasını kabul edemeyiz. Artık madenlerimizde hiçbir eksik hiçbir gereksiz risk görmek istemiyoruz. Gerek bakanım gerek sendika başkanım ve bu alandaki sendika kolunda faaliyet gösteren arkadaşlarımız şurada son bir ay içinde ocağa indiler, tetkiklerini yaptılar. Bizim şu anda bu tür ocaklarımız içerisinde Amasra Kömür İşletmeleri bizim şu anda en ileri imkanlara sahip olan ocak olmasına rağmen” diye konuştu.

Erdoğan sözlerinin devamında da maden işçilerinin ailelerine yapılacak destekleri açıkladı. Erdoğan, “500 artı 500 olmak üzere devlet ve ilgili bakanlığımız, bunun yanında sendikamız 200, bunun yanında bir diğer bakanlığımız Çalışma Bakanlığımız 100, Aile Bakanlığımız da 50 bin olmak üzere ailelere bu desteğimizi vermiş olacağız. Devlet olarak yapmamız gereken desteği de Kabine toplantımızda belirleyip bunun adımını da atacağız” sözlerini kaydetti.

/t24/

İlginizi çekebilir