Erbil’de bomba yüklü dron saldırıları

Uluslararası Erbil Havalimanı yakınındaki IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon Güçlerine ait üsse bomba yüklü dronlarla saldırı gerçekleşti.

Kürdistan Bölgesi Anti Terör Biriminden yapılan açıklamaya göre; saat 16.03’de IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyon Güçlerinin üssüne bomba yüklü dronlarla saldırı oldu.

Rûdaw nuhabirinin edindiği bilgilere göre bomba yüklü dronlarla gerçekleşen saldırıda can kaybı yaşanmadı ancak üssün içerisine isabet eden bir drone maddi hasara yol açtı.

Saldırıyı “Irak İslami Direniş grubu üstlendi

Kürdistan Anti Terör Birimi saldırının sonuçlarına ilişkin herhangi bir bilgi paylaşmazken, saldırıyı Şii grupların oluşturduğu kendini “Irak İslami Direniş” olarak adlandıran grup üstlendi.

Telegram hesabından açıklama yapan Şii grup saldırıyı Gazze’de hayatını kaybeden Filistinlilere misilleme amacıyla Erbil Havalimanı yakınındaki Koalisyonun Harir’deki üssünün bomba yüklü dronlarla hedef alındığını, ABD ve Koalisyon güçlerine yönelik saldırılarının sürdürüleceğini kaydetti

Herir Askeri Hava Üssü Erbil’e 50 km mesafede bulunuyor. Kürdistan Anti Terör Birimi ise saldırının Erbil Uluslararası Havalimanı yakınındaki Koalisyon üssüne gerçekleştiğini duyurmuştu.

18 Ekim’den beri 100 saldırı gerçekleşti

7 Ekim’de İsrail ile Hamas çatışmalarının başlamasıyla Şii grupların 18 Ekim’de “Irak İslami Direniş” olarak ilan ederek Irak, Suriye, Kürdistan Bölgesi ve Rojava’daki ABD ve Koalisyona ait üslere yönelik  100’den fazla saldırı düzenlendi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller, bir basın toplantısında  Rûdaw muhabirine yaptığı açıklamada, Irak hükümetinin bu saldırıları durdurmaması halinde askerleri koruyacağını ve çalışanlarının bu saldırılara tereddütsüz karşılık vereceğini söyledi. Miller’in bu açıklaması ABD’nin Bağdat büyükeleçiliğine yapılan saldırı ardından geldi.

Pentagon’a göre, 17 Ekim 2023’ten bu yana İran’a yakın silahlı gruplar, Irak ve Suriye’deki ABD kuvvetlerine 102 saldırı düzenleyerek 66 ABD askerinin saldırılardan etkilendiğini ve kısa bir tedavi ardından görevlerine döndükleri kaydedildi.

/rd/

İlginizi çekebilir