Erbil ve Bağdat’tan Ankara’ya tepki: Yapılan insanlık ve doğa düşmanlığıdır

Kürdistan Hükümeti Sözcüsü Cutyar Adil, Türk Silahlı Kuvvetleri’nce (TSK) sınır bölgelerinde ağaçların kesilmesine tepki göstererek, “Sınır bölgelerinde ağaç kesme eylemleri kabul edilemez. Türk Hükümeti buna son vermeli” dedi.

Yazılı açıklama yayımlayan hükümet Sözcüsü Cutyar Adil, TSK’nın sınır bölgelerinde başlattığı ağaç kesme faaliyetlerine sert tepki göstererek, bu konuda Ankara hükümetine gereken bilgilendirmenin yapıldığını belirtti.

Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi topraklarındaki ormanlarda ağaç kesme eylemlerine son vermesi gerektiğini kaydeden Adil, bu eylemin kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

Sözcü Adil açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Kürdistan’ın doğasına zarar verilmesi ve ağaçların kesilmesi konusunda endişesini ve tepkisi ortaya koyarak, sınır bölgelerinde ağaç kesme eylemlerinin kabul edilemez olduğu ve resmi olarak Türk Hükümeti’nin buna son vermesi gerektiği yönünde gereken bilgilendirmeyi yapmıştır.

Yapılan insanlık ve doğa düşmanlığıdır

Kürdistan Bölgesi ve Irak Tarım Bakanlıklarının ortak açıklamasında, Türkiye hükümetinden, Behdinan bölgesindeki ağaç kesimlerine son verilmesi istendi.

Yapılanların insanlık ve doğa düşmanlığı olduğu vurgulanan açıklamada, Birleşmiş Milletler ve uluslararası kuruluşlardan da sorunun çözümü için yardımcı olmaları istendi.

Dün akşam Kürdistan Bölgesi Hükümeti Sözcüsü Adil Cotyar da yaptığı açıklamada, yaşananlardan duyulan rahatsızlık dile getirilerek Kürdistan Bölgesi doğasına zarar verilmemesi gerektiği vurgulandı.

Ayrıca Tarım ve Su Kaynakları Bakanlığı, Türkiye tarafından yapılan ağaç kesimlerinin araştırılması için bir komisyon kurdu.

/rudaw-K24/

İlginizi çekebilir