Erbil: Delta varyantı hızla yayılıyor

Erbil İl Sağlık Müdürü Muhammed, koronavirüs vakalarının son 10 gün içerisinde arttığına dikkat çekerek, “Delta varyantı hızla yayılıyor” dedi. Muhammed, vatandaşlardan tedbiri elden bırakmamalarını da istedi.

Rûdaw TV’de 17:00 bültenine katılan Erbil İl Sağlık Müdürü Dr. Dilovan Muhammed, son dönemde artan yeni tip koronavirüsü (Covid-19) vakaları ve alınacak olan tedbirler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Özellikle son 10 gündür bir artış yaşandığına dikkat çeken Muhammed, “Vaka sayılarında geçen aya oranla yüzde 11’lik bir artış var. Delta varyantı bu vakaların yüzde 16’ını kapsıyor ama bu virüs türü hızla yayılıyor. Ama bu çok yüksek bir rakam. Günde ortalama 350-400 vaka tespit ediliyor” diye belirtti.

Erbil’deki 43 merkezde koronavirüs aşılarının gerçekleştirildiğini kaydeden Muhammed, önümüzdeki hafta beş yeni merkezin daha bu amaçla hizmete açılacağını söyledi.

Vaka sayılarının artması ile Erbil’deki Rojava Hastanesi’nin yeniden koronavirüs hastalarına ayırtıldığını dile getiren Dr. Dilovan Muhammed, koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü toplam 35 sağlık merkezinde oksijene ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Dr. Dilovan Muhammed, vaka artışı nedeni ile sokağa çıkma yasağı veya tedbirlerin sıkılaştırılması konusundaki görüşlerini Sağlık Bakanlığı ile paylaşacaklarını söyledi.

Tedbirler konusunda uyarılarını hatırlatan Muhammed, “Vatandaşlar tedbirleri gevşetmemeli. Maske kullanımı, kalabalık yerlerden uzak durma, hijyen kendimizi ve sevdiklerimizi korumanın en etkili yoludur” ifadesini kullandı.

Dr. Dilovan Muhammed, yurt dışından gelenler için uygulanan tedbirlerin de geçerli olduğunu hatırlattı.

İlginizi çekebilir