Enfal kurbanlarının kalıntıları Kürdistan Bölgesi’ne gönderildi

Irak’ta Baas rejimi döneminde Kürdlere uygulanan Enfal katliamında hayatını kaybeden 171 kişinin naaşı, Kürdistan Bölgesi’nde defnedilecek.  

Irak’ın güneyindeki Semawa çölünde 2019’da bir toplu mezardan çıkarılan 171 Enfal kurbanının DNA raporları tamamlandı.

Kürt kurbanlar için bugün Bağdat’ta Irak Sağlık Bakanlığı tarafından özel bir tören düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Latif Reşid’in eşi Şanaz İbrahim Ahmed, milletvekilleri ve şehit yakınları katıldı.

Kürtlerin naaşları Kürdistan Bölgesi’ne getirilerek toprağa verilecek.

Tesadüfen bulundu

Ağustos 2019’da Irak’ın güneyindeki Samawa kentine bağlı Tel Şeyha bölgesinde fırtına başlamış, ardından eskimiş giysiler ve kemik parçaları açığa ortaya çıkmıştı.

Bölge sakinlerinin haber vermesi üzerine Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden bir heyet de bölgeye gitmiş ve yapılan kazıda üç toplu mezar bulunmuştu.

Yapılan incelemeler sonucunda çoğunluğu kadın ve çocuk olduğu tespit edilen kemiklerin 171 kişiye ait olduğu ortaya çıkmıştı. Samawa’daki çölden toplanan kemikler Bağdat’taki adli tıp kurumunda teslim edilmişti.

1980’den 1988’e kadar Irak Baas rejimi tarafından Güney Kürdistan’da gerçekleştirilen Enfal katliamı sürecinde, çoğu Germiyan bölgesinde olmak üzere 182 binden fazla Kürd katledildi; Şu ana kadar yaklaşık 4 bin kişinin cenazesi Kürdistan Bölgesi’ne geri getirildi.

 

/haber rûdaw- foto: k24/

 

İlginizi çekebilir