Emine Şenyaşar’dan duruşmaya çağrı: Adalet dayanışmayla gelir

Ailesinden 3 kişinin katledildiği davanın yarın yeniden görülecek ilk duruşmasına katılım çağrısı yapan Emine Şenyaşar, “Dayanışma ne kadar büyük olursa, adalet o kadar hızlı gelir” dedi. 
 Urfa’nın Suruç ilçesinde, 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı “Adalet Nöbeti” devam ediyor. Katliamın ardından “işyeri” dosyasının bozularak “hastane” dosyası ile birleştirilme kararı verilen davanın ilk duruşma yarın görülecek.
Urfa Adliyesi önünde 780 gündür adalet mücadelesini sürdüren Emine Şenyaşar, Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmaya katılım çağrısında bulundu.
‘ARTIK BU ZULMÜ KALDIRAMIYORUZ’ 
Türkiye’de adaletin olmadığını belirten Emine Şenyaşar, tutuklu bulunan oğlu Fadıl Şenyaşar’ın 5 buçuk yıldır tekli bir hücrede tutulduğunu söyledi. “Artık oğlum bırakılsın” diye seslenen Şenyaşar, “Oğlum bırakılmayana kadar bu adliyenin önünden kalkmayacağım, mücadeleme devam edeceğim. Artık bu zulmü kaldıramıyoruz. Yeter artık. Oğlumun bir kızı var. Kızı da babasını istiyor” diye konuştu.
Herkes için adalet istediğini vurgulayan Şenyaşar, “Bu zulüm bitsin” dedi. 5 yıldır verdikleri adalet mücadelesine dair Şenyaşar, “Çok zülüm var. Bu zulümden doğrulamıyoruz. Eğer adalet olsaydı, ailemden 3 kişi katledildiği zaman bunu yapanlar yargılanırdı. Fakat onun yerine babasını, kardeşlerini öldürdükleri oğlumu yaralı bir şekilde alıp cezaevine götürdüler” ifadelerini kullandı.
‘BU HÜKÜMETİN ZULMÜNÜ UNUTMAM’
Adaletin bir an önce yerini bulmasını isteyen Şenyaşar, “Ölene kadar bu hükümetin zulmünü unutmam. Çok zulüm ettiler. Bizi dövdüler, yerde sürüklediler ama hiçbir şekilde boyun eğmedim, eğmeyeceğim. İsterlerse tutuklasınlar, isterlerse öldürsünler. Oğlum bırakılana kadar burada oturmaya devam edeceğim. Oğlum evine gelince bende buradaki eylemi bitireceğim” şeklinde konuştu.
‘ADALET DAYANIŞMAYLA GELİR’ 
Adalet ve hukuktan yana olan herkese seslenen Şenyaşar, şunları söyledi: “Herkesin bizler için dua etmesini istiyorum. Adalet isteyen herkesin Cuma günü yanımızda olmasını istiyoruz. İlk günden beri bizleri terk etmeyen, yanımızda duran ve bizleri destekleyen herkesin duruşmaya gelmesini istiyorum. Dayanışma ne kadar büyük olursa, adalet o kadar hızlı gelir. Eğer birbirimize sahip çıkmazsak, adalet gelmez. Adalet gelmeden de hiçbir şey doğru ilerlemez” dedi.
Birleştirme kararının verilmesinin ardından davanın ilk duruşması, yarın saat 09.30’da Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
Mezopotamya Ajansı / Ömer Akın
İlginizi çekebilir