Emerit Papa 16. Benedikt Vatikan’daki cenaze töreniyle defnedildi

Vatikan’da 31 Aralık’ta vefat eden 95 yaşındaki Emerit Papa 16. Benedikt, San Pietro Meydanı’nda düzenlenen cenaze töreninin ardından San Pietro Bazilikası’nın altında bulunan ve diğer eski papaların gömülü olduğu mezarlar odasında defnedildi.

Katolik Kilisesi tarihindeki 265. papa olarak tarihe geçen, Alman vatandaşı olan ve asıl adı Joseph Ratzinger’i papa olduktan sonra 16. Benediktus olarak değiştiren Emerit Papa, hastalığından dolayı 10 yıl önce papalık görevini bırakmıştı.

Kilise tarihinde yaklaşık 600 yıl sonra hayattayken görevi bırakan ilk papa olan 16. Benediktus, emerit olmasından dolayı Vatikan’da resmi devlet töreni yerine kendisinin de isteğiyle sade bir cenaze töreniyle uğurlandı.

Papa Francis’un yönettiği cenaze ayinine Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakan Olaf Scholz, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve Başbakan Giorgia Meloni, Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa, Belçika Kralı Philippe, İspanya eski Kraliçesi Sofia, Kolombiya Dışişleri Bakanı Alvaro Leyva Duran’ın da bulunduğu üst düzey devlet yetkilileri katıldı. Son 200 yıldır da ilk defa bir Papa kendi selefinin cenazesini yönetti.

/euronews/

İlginizi çekebilir