‘Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir’ diyen Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Kolivar gözaltına alındı

HaberTürk TV ekranlarında Afşin Yurdakul’un sunduğu canlı yayına bağlanan ve “Ekmek aptal toplumların temel besin hususudur. Bizim toplum ekmek ile doyduğu için başında 20 yıldır bu türlü yöneticiler duruyor” diyen Ekmek Üreticileri Sendikası Lideri Cihan Kolivar, tartışma yaratan sözlerinin akabinde gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Habertürk TV’de 7 Kasım’da katıldığı programda sarf ettiği sözler nedeniyle Cihan Kolivar hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun 301/1 maddesi uyarınca, “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılamak” iddiasıyla resen soruşturma başlatıldı.

Benzer haberler

Kolivar, soruşturma kapsamında Başsavcılığın talimatı üzerine şüpheli sıfatıyla gözaltına alındı.

Cihan Kolivar yayında, “Ekmek, aptal toplumların temel gıda maddesidir. Bilimsel bir şey konuşuyorum, ezbere konuşmuyorum. Türkiye’de ekmek, kişi başı tüketim 210 kilo. İsveç, Norveç, Danimarka, Japonya, İngiltere’de de 45-50 kilo. Bizim toplum ekmek ile doyduğu için böyle 20 sene başında yöneticiler duruyor” demişti.

/ad/

 

İlginizi çekebilir