Efrin’de Kuveyt ve Katar’ın desteğiyle Türkiye ile işbirliği içinde Araplar için yeni konutlar inşa ediliyor

Rojava’nın işgal altındaki Efrin kentinde, Kuveyt ve Katar gibi Körfez ülkelerinin desteğinde Türkiye ile işbirliği kapsamında yeni konutlar inşa ediliyor.

Körfez ülkelerinden sonra Kudüs’ün bir köyünden olan Filistinliler de Efrin’in güneybatısındaki Cinderes ilçesinde yeni konutların inşa edilmesi için bağışta bulundu.

Kendini “Yoksulluğu veya sosyal eşitsizlikleri ortadan kaldırmaya yönelik insani yardım faaliyetleri gerçekleştirmek üzere kurulmuş uluslararası kuruluştur” ifadeleriyle tanımlayan İstanbul merkezli “Wafaa Al-Mohsenin” adlı dernek (İhsan ve Vefa Derneği), verdiği bilgilerde Efrin’de 34 evi tamamladıklarını açıkladı.

Buna göre mülteci Araplar için yapılan yeni yerleşimin ilk etabı, Pazar günü tamamlandı.

Dernek kendi internet sitesinde verdiği bilgide yaptıkları evlerin “Kudüs’teki Zaayyem köyü sakinlerinin bağışlarıyla” yapıldığını bildirdi. Filistinlilerin bu köyünün 1967’de İsrail tarafından işgal edildiği bildirildi.

Dernek her bir evin 2 oda, bir mutfak ve bir banyodan oluştuğunu kaydetti.

Yerleşime dair paylaşılan fotoğraflarda Filistin bayrakları yer alırken eşyaların evlere yerleştirildiği görülüyor.

Ayrıca yerleşimin ikinci etabında 80 evin daha yapılacağı ve bunun da Ummanlıların bağışlarıyla yapılacağı belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise Perşembe günü yaptığı açıklamada bu tür yerleşimlerin şehrin demografisini değiştirmeye yönelik olduğunu açıkladı. Bu evler, şehrin Türkiye tarafından işgal edilmesinden sonra Efrin’e yerleştirilen Araplar için yapılıyor.

SOHR ayrıca yeni yerleşimin Kafr Safra köyünün yakınlarına kurulduğu bilgisini de ekledi.

Bu yerleşimde toplamda 250 ev, bir cami, bir okul ve dükkanlar yer alacak.

Adalet ve Hakikat için Suriyeliler (STJ) adlı kuruluş da bu sene başında hazırladığı raporda Efrin’de zoraki bir demografik değişimin yaşandığını açıklamıştı.

Foto: STJ

STJ kurucusu Bessam Ahmed, Rûdaw’a yaptığı açıklamada “Efrin’in kontolünden sonra binlerce silahlı cihadist örgüt üyesi aileleriyle birlikte kente taşındı” ifadeleriyle değişime dikkat çekmişti.

Efrin’de şu ana kadar 19 yerleşim yeri yapılmış durumda.

Bunlardan 4’ü Cinderes’te yapılırken Şeyh Hadid (Şiye), Şerawa, Şarran ve Bülbül ilçelerinde 3’er tane, Raco’da 2 tane ve Efrin kent merkezinin batısında da 1 tane yapıldı.

Efrin’in Mart 2018’de Türkiye tarafından işgal edilmesinden sonra, kentte hak ihlalleri, gasp ve kaçırmalarla ilgili uluslararası ve yerel anlamda pek çok rapor yayınlandı.

 

/ rd /

 

İlginizi çekebilir