“Dur” ihtarına uymadığı iddiasıyla polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Erhan Eser’in öldürülmesiyle ilgili dava açıldı

İstanbul Beylikdüzü’nde  28 Mart’ta kurulan polis uygulama noktasında “dur” ihtarına uymadığı iddiasıyla polisin açtığı ateş sonucu 23 yaşındaki Erhan Eser  hayatını kaybetti. Eser’i vuranr polis H.K., olayın yaşandığı gün gözaltına alınarak, Büyükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde ifadesi alındıktan sonra Büyükçekmece Adliyesi’ne sevk edildi. Burada ifadesi alınan H.K, “adli kontrol” şartıyla serbest bırakılma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderildi.

Hakimlik, Eser’i vuran polis H.K’yi, “Kamu görevlisi olması”, “Kaçma şüphesinin bulunmaması” ve “Olayda yaralanması” iddiasıyla adli kontrol şartı ile serbest bıraktı.

Mezepotamya Ajansı’ndan Mehmet Aslan’ın haberine göre, soruşturmanın tamamlanması ardından Eser’i vuran H.K hakkında 21 Ekim’de 2 sayfalık iddianame düzenlendi. İddianamede, İstanbul Bölge Kriminal Polis Laboratuvarı’nın (KLP) rapor düzenlediği ancak raporda, “atış” mesafesine dair bir kanaatin yapılmadığı belirtildi.

ÖNGÖRÜYE RAĞMEN

Benzer haberler

Zelenskiy: Avrupa Birliği, Ukrayna’nın barış formülünü…

Beyaz Saray: Amerikan hava sahasındaki Çin casus balonu…

Bunun yanı sıra Eser’in içinde bulunduğu araç ile hastaneye getirilmesi nedeniyle aracın hastanede olduğu ve olay yeri incelemenin bu nedenle polis H.K’nin ateş ettiği yer ile aracın olduğu yer arasındaki mesafenin de ölçülemediği ifade edilen iddianamede, “Araçta yolcu olarak bulunan şahısların ve polislerin tanık sıfatı ile verdikleri ifadeler, şüphelinin savunması, olay yeri inceleme ekibinin tanzim ettiği rapor, otopsi raporu, Erhan’ın anne ve babası olan müştekilerin beyanları ve tüm dosya kapsamından şüphelinin, ölenin kullandığı aracın arkasından sol ön lastiği hedef alarak ateş ederken aracın hızlı bir şekilde virajlı yolda ilerlemesi nedeni ile sıktığı merminin şoför mahallinde oturan Erhan’ın hayati bir bölgesine isabet edebileceğini öngörmesine rağmen ateş ettiğinin ve bu suretle ‘olası kastla öldürme’ suçunu işlediğinin kabulünün gerektiği (…)” ifadelerine yer verildi.

‘GÜVENLİK TEDBİRİ’

İddianame, 31 Ekim 2022’de Bakırköy 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Tensip hazırlayan mahkeme, Eser’in öldüğü gün yanında bulunan 3 arkadaşı ve polislerin de tanık olarak dinlenmesinin yanı sıra ilk duruşmanın görüleceği 30 Ocak’ta aynı zamanda Bakırköy Adliyesi’nde dosya kapsamına göre güvenlik “tedbirlerinin” alınması için İdari İşler Müdürlüğü’ne yazı yazılmasına karar verdi.

Kaynak: evrensel

İlginizi çekebilir