Dünyanın kadın dışişleri bakanları İran protestolarını görüşmek için bir araya geliyor

Dünyanın kadın dışişleri bakanlarının bu hafta Kanada’nın ev sahipliğinde sanal toplantıda bir araya gelerek İran’da devam eden protestoları tartışacakları açıklandı. Kanada Dışişleri Bakanı Mélanie Joly mevkidaşları ile perşembe günü bir araya geleceklerini duyurdu.

İranlı Mahsa Amini’nin geçtiğimiz ay Tahran ahlak polisi tarafından alıkonulması sonrası ölümüyle ateşlenen protestolar hala devam ediyor.

1979 devriminden bu yana İslam Cumhuriyeti’ne karşı ‘en cesur meydan okumalardan’ biri olarak şimdiden tarihe geçen gösterilerin kısa süre içerisinde sona ermesi de beklenmiyor.

Benzer haberler

Pentagon: Türkiye’nin operasyonları nedeniyle SDG ile…

Almanya: Ukrayna’nın elektrik altyapısına yönelik…

“Net bir mesaj vereceğiz”

kanadalı Bakan Joly, “Meslektaşlarım ve ben net bir mesaj göndermek için toplanacağız: İran rejimi, özellikle kadınlara yönelik vahşi saldırılar da dahil olmak üzere halka karşı her türlü şiddet ve zulme son vermelidir. Kanada, insan hakları için savaşan tüm cesur İranlıların yanında olmaya devam edecektir. Kadın hakları insan haklarıdır” dedi.

Joly’nin ofisi, sanal toplantının yetkililerin İran halkına destek olmak adına çabalarını koordine etme fırsatı vereceğini kaydetti.

/euronews/

İlginizi çekebilir