Dünyanın ilk LGBT+ devlet başkanı San Marino’da seçildi

Avrupa’nın en küçük iki ülkesinden biri olan San Marino, ilk defa kendini açıkça LGBT+ olarak tanımlayan bir politikacıyı devlet başkanı olarak seçti.

Devlet başkanlığı seçimini kazanan 58 yaşındaki Paolo Rondelli, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “tahminen kendisinin LGBT toplumuna ait ilk devlet başkanı olduğunu” ifade etti.

San Marino’nun yer aldığı İtalya’nın kuzeydoğusundaki Emilia-Romagna bölgesinin LGBT birliği başkanı Marco Tonti, Rondelli’nin ülkenin devlet başkanı seçilmesini “tarihi bir olay” olarak tanımladı ve daha önce LGBT topluluğu içinden bakan ya da başbakan çıktığını ama devlet başkanın olarak dünyada bir ilk olduğunu ileri sürdü.

Benzer haberler

Polonya Başbakanı Morawiecki: AB göç anlaşmasına hayır…

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı ‘Yapay Zeka Güvenlik…

Lüksemburg Başbakanı Xavier Bette ve Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic Avrupa’da LGBT topluluğuna ait görevdeki iki örnek.

Devlet başkanlığı törenine katılan birçok İtalyan siyasetçi de Rondelli’den övgüyle bahsetti. İtalyan senatör ve LGBT aktivisti Monica Cirinna, Rondelli’nin kadın ve LGBT+ haklarını korumak için mücadele ettiğini belirterek “Bu beni mutluluk ve gururla dolduran tarihi bir gün” diye konuştu.

/euronews/

İlginizi çekebilir