Dünya Sağlık Örgütü: Avrupa’da 2022 yazında aşırı sıcaklar nedeniyle en az 15 bin kişi öldü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa’da bu yaz yaşanan aşırı sıcaklar sebebiyle en az 15 bin kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. DSÖ aşırı sıcakların en kötü etkilediği Avrupa ülkelerinin İspanya ve Almanya olduğunu belirtti.

Benzer haberler

Pentagon: Türkiye’nin operasyonları nedeniyle SDG ile…

Almanya: Ukrayna’nın elektrik altyapısına yönelik…

Euronews’te yer alan habere göre, DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge“Bize gelen ülke verilerine göre en az 15 bin kişinin özelikle 2022’deki sıcak hava dalgası sebebiyle öldüğü tahmin ediliyor” dedi.

Sağlık mercilerinin DSÖ’ye sunduğu verilere göre, İspanya’da yaklaşık 4 bin ve Almanya’da yaklaşık 4 bin 500 kişi yaşamını yitirirken, İngiltere’de can kaybı 3 bin 200’ün, Portekiz’de ise binin üzerinde oldu.

Kluge, bu tahminlerin, sıcaklık dolayısıyla istatistiki olarak normalin üzerindeki ölü sayısına dair daha fazla raporun açıklanmasıyla yükselebileceğini de sözlerine ekledi.

Sıcaklıklar rekor kırdı

Haziran-ağustos ayları arasındaki üç ay, hava sıcaklık kayıtlarının başlamasından bu yana Avrupa’da görülen en sıcak aylar oldu. Olağandışı yüksek dereceler kıtada Orta Çağ’dan bu yana en büyük kuraklığın yaşanmasına sebep oldu.

Ürünleri kavuran sıcak hava orman yangınlarının yoğunluğunu körüklerken, kıtadaki elektrik şebekesi üzerinde de ağır baskı yarattı.

İlginizi çekebilir