Dünya Gıda Programı 200 bin Filistinliye gıda yardımını fon sıkıntısı nedeniyle kesecek

Dünya Gıda Programı finansman sıkıntısı nedeniyle Filistinlilere yardımı askıya alacağını duyurdu. 

Grubun Filistin topraklarından sorumlu üst düzey yetkilisi Samer Abdeljaber, Dünya Gıda Programı’nın (WFP) “ciddi” fon sıkıntısı nedeniyle önümüzdeki aydan itibaren 200 binden fazla Filistinliye gıda yardımını keseceğini söyledi.

Abdeljaber, Reuters’e yaptığı açıklamada, “Ciddi finansman sıkıntısı nedeniyle, WFP sınırlı kaynakları esnetmek için acı verici seçimler yapmak zorunda kalıyor” dedi. Haziran ayından itibaren askıya alınması planlanan yardımlar gıda güvensizliği ve yoksulluğun en yüksek olduğu Gazze ve Batı Şeria’daki aileleri derinden etkileyecek. Kuruluş şu anda Filistinlilere kişi başına 10.30 dolar değerinde aylık kupon ve gıda sepeti tedarik ediyor.

Filistin ve Birleşmiş Milletler (BM) kayıtlarına göre, Gazze’de 2,3 milyon kişi yaşıyor ve bunların yüzde 45’i işsiz, yüzde 80’i ise uluslararası yardıma muhtaç durumda.

Abdeljaber, fon sağlanmadığı takdirde WFP’nin ağustosa kadar gıda ve nakit yardımını tamamen askıya almak zorunda kalabileceğini sözlerine ekledi.

İsrail, Hamas yöneticilerinin güvenlik kaygılarını gerekçe göstererek, Mısır’la birlikte yıllardır insanların ve malların hareketine kısıtlamalar getiren bir abluka uyguluyor.

“Kuponlar olmazsa açlıktan ölürüz”

“Açlığa Hayır” sloganları atan Filistinliler, kararı protesto etmek için Gazze’deki WFP ofisi önünde protesto gösterisi düzenledi.

Ailesi ayda 41.20 dolarlık kupon yardımı alan iki çocuk babası Faraj Al-Masri, “Kupon hayattır, bize gönderdikleri mesaj ise ölüme eşittir, çünkü başka bir gelir kaynağımız yok” dedi.

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Jabalia’da ailesi ayda 164.80 dolar değerinde kupon alan Jamalat El-Dabour ise, kocası hasta ve işsiz olduğu için “açlıktan öleceklerini” söyledi.

 

/euronews/

İlginizi çekebilir