Dün akşamki depremde Hatay’da 6, Suriye’de 5 kişi hayatını kaybetti

Hatay’da dün meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki deprem Suriye, Irak, Lübnan, İsrail ve Filistin bölgelerinde de hissedildi. Deprem sonucu Hatay’da 6 kişi hayatını kaybederken, Suriye’de ise en az beş kişi hayatını kaybetti.

Hatay’da meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki deprem ve 5,8 büyüklüğündeki artçı depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 6’ya yükseldi.

Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığından yapılan açıklamada, Hatay’ın Defne ilçesinde 6,4 büyüklüğünde bir deprem yaşandığı, ardından en büyüğü 5,8 büyüklüğünde 90 artçı deprem meydana geldiği belirtildi. Açıklamada, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 6’ya yükseldiği kaydedildi. Gece boyunca 6 bin çadırın bölgeye gönderildiğini belirten AFAD, çadır sevkiyatının gün boyunca hava ve karayolu ile devam edeceğini açıkladı.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdul Rahman deprem sonucu en az beş kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Abdul Rahman, hayatını kaybedenler arasında kalp krizi geçiren bir çocuğun da bulunduğunu aktardı.

İnsan Hakları Gözlemevi, deprem sonucu yaralananların sayısının ise 500’e yükseldiğini bildirdi. Çatı ve balkonlardan atlayanların vücutlarında kırıklar oluştuğu, bazılarının ise depremde evlerinin yıkılması sonucu yaralandığı kaydedildi. Gözlemevi, yaralananların 350’sinin Şam kontrolündeki bölgelerden, 150’sinin ise silahlı muhaliflerin kontrolündeki kuzeybatı bölgesinden olduğunu belirtti.

Arama kurtarma faaliyetleri yürüten sivil toplum kuruluşu Beyaz Baretlilerin yöneticisi Raed Saleh de muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde 150 kişinin yaralandığını duyurdu.

Alman haber ajansı dpa‘ya konuşan Beyaz Baretliler gönüllüsü Ebu Mecid, Suriye’nin kuzeybatısındaki bölgelerde çok sayıda kişinin geceyi dışarıda geçirdiğini belirtti. Ebu Mecid, “Suriye’nin kuzeybatısında halkın yüzde 90’ı geceyi çocuklarıyla birlikte ya arabalarında ya açık havada ya da çadırlarda geçirdi” dedi.

 

/DW/

İlginizi çekebilir