DSÖ: Şifa Hastanesi ‘ölüm bölgesi’ oldu

DSÖ, Şifa Hastanesi’nin “ölüm bölgesi” hâline geldiğini belirtti. Hamas’ın her 24 saatte bir 50 rehineyi serbest bırakacağını öngören bir anlaşmaya varıldığı yönündeki iddiaları ise ABD ve İsrail doğrulamadı.

İsrail’in Hamas’ın saklandığını iddia ederek ana hedeflerinden birini getirdiği Gazze Şeridi’ndeki Şifa Hastanesi’nde durum kötüye gidiyor. Hastaneyi Cumartesi günü ziyaret eden bir Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ekibi, hastanenin bir “ölüm bölgesi” hâline geldiğini ifade etti. DSÖ temsilcileri, hastanenin ateş altında olduğunu ve binanın girişinin kitlesel mezar hâline gelmiş olduğunu söyledi.

Benzer haberler

Hastanede sağ kalan hastalar ve çalışanların derhal tahliye edilmesi için bazı planlar üzerinde çalıştıklarını duyuran DSÖ’nün aktardığı bilgilere göre, hastanede hâlen 25 sağlık çalışanı ve 291 hasta bulunuyor. Ayrıca hastaların 32’sinin bebek olduğu ve durumlarının ciddi olduğu belirtildi.

Hamas’ın kontrolü altında bulunan Gazze Şeridi’ndeki Sağlık Bakanlığı tarafından aktarılan bilgilere göre, İsrail’in saldırıları sonucunda 5 bini çocuk olmak üzere yaklaşık 12 bin 300 Filistinli hayatını kaybetti.

 

/DW/

İlginizi çekebilir