HDP’li Paylan’dan 4 bakana: Neden istifa etmiyorsunuz?

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Paylan, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerde sorumluluklarını yerine getirmediğini belirttiği 4 bakana “Neden istifa etmiyorsunuz” diye sordu.

Garo Paylan, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat, Hatay merkezli 20 Şubat depremleriyle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na ayrı ayrı soru önergesi verdi. Paylan’ın önergeleri şöyle:

“Depremlerin ardından bölgedeki enerji altyapısı tamamen çöktü”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e: “6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremlerin ardından bölgedeki enerji altyapısı tamamen çöktü. Deprem bölgesine günlerce sağlanamayan enerji sebebiyle yurttaşlarımız ısınma gibi en temel yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayamadı. Depremzede yurttaşlarımıza elektrik ulaştıramadınız. Neden istifa etmiyorsunuz.”

“AFAD’dan sorumlu bakan olarak, bu bağlamda, neden istifa etmiyorsunuz?”

Benzer haberler

Kürdistan Bölgesi’nde seçim tarihi belli oldu: 18…

İbrahim Kalın: Hüda-Par ile gönül ve hafıza…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya: “6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremlerin ardından bakanlığınıza bağlı AFAD, arama-kurtarma çalışmalarını çok geç ve yanlış yürüterek kurtarılması mümkün çok sayıda yurttaşımızın ölümüne neden oldu. AFAD, aynı zamanda çadır gibi temel ihtiyaçları zamanında ulaştırmayarak depremzede milyonlarca yurttaşımızı perişan etti. AFAD’dan sorumlu bakan olarak, bu bağlamda, neden istifa etmiyorsunuz.”

“Depremzede yurttaşlarımızın iletişimini sağlayamadınız”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na: “6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremlerin ardından, en kritik ilk yedi günde bölgedeki iletişim altyapısı tamamen çöktü ve bugüne kadar tam anlamıyla işler hale getirilemedi. Bu durum, arama-kurtarma çalışmalarına sekte vurdu ve enkaz altında yardım çağrısında bulunmaya çalışan yurttaşlarımızın ölümlerine varan sonuçlara neden oldu. Ayrıca, bölgedeki yurttaşlarımızın en önemli iletişim kaynağı ve yardım çağrılarının yaygınlaştırıldığı ana mecra olan Twitter’a erişimin, Bakanlığınıza bağlı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 8 Şubat 2023 günü kısıtlanması can kaybı dahil olmak üzere önemli sonuçlar doğurmuştur. Depremzede yurttaşlarımızın iletişimini sağlayamadınız. Bu bağlamda, neden istifa etmiyorsunuz?”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a: “6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremlerde çöken binalarda on binlerce yurttaşımız öldü ve yaralandı. Bakanlığınızın esas görevi olan, yurttaşlarımızın güvenli evlerde yaşaması sorumluluğunu yerine getiremediniz. Bu bağlamda neden istifa etmiyorsunuz?”

/ANKA/

İlginizi çekebilir