Diyarbakır: Tecrit oturma eylemiyle protesto edildi

Tecridin kaldırılması talebiyle başlayan açlık grevlerine dikkat çekmek için Koşuyolu Parkı’nda açıklama yapmaları engellenen DİK üyeleri, iki gruba ayrılarak oturma eylemi gerçekleştirdi. 

PKK lideri Öcalan üzerinde uygulanan tecridin kaldırılması amacıyla cezaevlerinde başlatılan açlık grevi 3’üncü ayını geride bıraktı. Açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek amacıyla her hafta Bağlar ilçesi Koşuyolu Parkı’nda düzenlenen basın açıklaması, bu hafta Demokratik İslam Kongresi (DİK) öncülüğünde gerçekleşti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) üyelerinin destek verdiği eyleme, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun da katıldı. 

Benzer haberler

Şenyaşar katliamı dava dosyaları birleştirildi

Barbaros Şansal serbest bırakıldı

 OTURMA EYLEMİ

 Açıklama öncesi Koşuyolu Parkı çevresinde çok sayıda zırhlı araç ve TOMA konuşlandırıldı. Açıklama yapmak için parka gelenler ise gruplar halinde polis çemberine alındı. Kentte açlık grevi ve tecride ilişkin hiçbir açıklamaya izin vermeyeceğini söyleyen polisle görüşmeler yapıldı. Çabalar sonuç vermeyince, kitle iki gruba ayrılarak bulunduğu alanda 30 dakikalık oturma eylemi yaptı. 

 Eylemin ardından kitlenin gruplar halinde dağılmasına izin verildi.

/MA/

İlginizi çekebilir