Diyarbakır sokaklarında kadınların gündemi: Adalet

Türkiye’de kadınlara dönük uygulanan baskı politikalarına dikkat çeken HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, sokak sokak dolaşarak kadınlar için adalet istemeye devam edeceklerini kaydetti. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından startı verilen “Herkes için Adalet” kampanyası kapsamında çalışmalar devam ederken, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, kampanyanın bir ayağı olan “Kadınlar için Adalet” şiarıyla yapılan etkinlikleri değerlendirdi.

Kampanyanın Haziran’a kadar devam edeceğini belirten Remziye Tosun, ülkede yaşanan adaletsizliğe karşı mücadele edeceklerini söyledi. İktidarın çeşitli politikalar ile kadınlara dönük baskılarını artırdığını ifade eden Remziye Tosun, “Bu süreçte kadına dönük baskıları ve planladıkları ‘makul kadın’ı çok iyi biliyoruz. Kadınları evlenme ya da evde kalma gibi uygulamalar ile susturup toplumdan uzaklaştırmak istiyorlar. Kadınların susması için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Bu sisteme karşı çıkan kadınları da cezaevine koyuyorlar.” dedi.  

“Kadınların gücünden korkuyorlar”

Remziye Tosun, iktidarın kadınları susturmak için her türlü politikayı hayata geçirdiğini dile getirerek, “Ülkede şu anda her alanda yaşayan kadınlar baskı altında. Özsavunma uygulayan, kendi yaşamını koruyan kadınlar tutuklanırken, kadınlara şiddet uygulayan, katleden erkekler ise ceza indirimi alıyor. Erkekler cezasızlık politikasından cesaret alıyor. İktidar kadınların gücünden korkuyor. Eski dönemlere baktığımızda bile ne kadar geriye gittiğimizi görebiliriz. Gelişmemiz gerekirken iktidarın politikaları nedeniyle ülkede sadece kaos büyüyor. İktidar bu baskıları da kadın üzerinden hayata geçirmek istiyor. Türkiye’de günde ortalama üç kadın katlediliyor. Bu az bir rakam değil, herkesin bu konuda elini vicdanına koyması gerekir” sözlerine yer verdi. 

 “Adalet istemeye devam edeceğiz”

Rojava’da kadınların ortaya koyduğu mücadeleye dikkat çeken vekil Remziye Tosun son olarak şu ifadelerde bulundu: “İktidar kadını alandan uzaklaştırıp, haklarını istememesini, sessiz kalmasını istiyor. Buna en iyi örneği Rojava olarak verebiliriz. İktidarın Rojava’ya bu kadar düşman olmasının nedeni oradaki kadın hareketi ve direnen kadınlardır. Kadının kendi sesiyle neler yapabileceğini o süreçte bütün dünya gördü. Son dört yılda kadınlar ve gençler üzerinde yapmak istediklerini biz çok iyi biliyoruz. Kadınlar için sokak sokak dolaşıp adalet istemeye devam edeceğiz.”

/jinhaagency.com/

 

İlginizi çekebilir