Diyarbakır merkezli operasyonda gözaltına alınan 144 kişiden 48’i tutuklandı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında seçime sayılı günler kala gözaltına alınan 144 kişiden 48’i tutuklandı, 91’i serbest bırakıldı. Operasyonlara tepki amaçlı yapılan eyleme İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Eren Keskin ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı da katıldı

 

Sonrasında söz alan TTB Merkez Konseyi Başkanı Korur, iktidarın gözaltı ve tutuklamalarla seçime hazırlandığının altını çizdi. Korur, zorla kaybettirenlere ilişkin herhangi bir etkili soruşturma mekanizması geliştirmeyen devletin hak mücadelesi yürütenleri gözaltına alarak cezalandırdığını dile getirdi. Korur, sözlerini mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyleyerek tamamladı.

“Seçim gündemi içerisinde değerlendirilemeyecek kadar vahim”

Son sözü alan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun ise operasyonların sürdüğünü ifade ederek Ankara merkezli soruşturma kapsamında yapılan ev baskınlarında bu sabah gözaltına alınan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eş Başkanı Dicle Müftüoğlu ve Mezopotamya Ajansı editörü Sedat Yılmaz’ı hatırlattı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açık tanık Ümit Akbıyık’ın ifadeleri doğrultusunda seçim öncesi Diyarbakır merkezli 21 ilde aralarında gazeteci, siyasetçi, sanatçı ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin bulunduğu operasyon kapsamında 25 Nisan’da gözaltına alınan 144 kişiden 48’i “örgüte üye” oldukları gerekçesiyle tutuklandı, 91’i serbest bırakıldı. Avukat Gülistan Ataş’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi hala gözaltında bulunuyor.

Benzer haberler

Yapılan operasyona karşı Rezan ilçesi Koşuyolu Parkı’ndan da bulun İnsan Hakları Anıtı önünde yapılan açıklamaya İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Eren Keskin, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve kente bulunan demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri katıldı.

“Biz bitmeyiz, varız ve var olmaya devam edeceğiz”

İlk sözü alan Keskin, Kürtlerin var olma hakkına karşı yapılmış bir operasyon olduğunu ifade etti. “Kürt hukukçu, sanatçı, gazeteci, siyasetçi olmamızdan rahatsızlar. Bizim var oluşumuz onları rahatsız ediyor” diyen Keskin, konuşmasını “Yeter artık vazgeçin, biz bitmeyiz, varız ve var olmaya devam edeceğiz” sözleriyle tamamladı

Zeytun, operasyonların salt seçim gündemi içerisinde değerlendirilemeyecek kadar vahim nitelikte olduğunun altını çizerek bu saldırıların bu iktidarla başlayan veya biten saldırılar olmadığını, bir geçmişi olduğunu hatırlattı. Zeytun, gözaltına alınanların serbest bırakılması talebini yineleyerek sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: MA

 

İlginizi çekebilir