Diyarbakır Barosu dezavantajlı gruplar dışında CMK hizmetini durdurdu

Diyarbakır Barosu X hesabından yaptığı açıklamayla, 23.02.2023 tarihi itibariyle çocuklara ve kadınlara yönelik şiddet ve istismar dosyaları ile acil görülen diğer işler hariç, CMK görevlendirmelerini durduracağını bildirdi. Buna göre Diyarbakır’da, açıklamada belirtilen hariç tutulan işler dışında, Baro tarafından ücretsiz avukatlık hizmeti verilmeyecek.

Açıklamada “Zorunlu müdafilik angaryaya dönüştürülemez. Emeğimizin karşılığını istiyoruz,” denildi.

Benzer haberler

Baronun resmi açıklaması şöyle:

2024 Yılı CMK Ücret Tarifesinin 13.01.2024 tarih ve 32428 sayılı Resmi Gazetede ilan edilmesi üzerine Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu ‘CMK Ücret Tarifesindeki Artış Oranı’ gündemiyle 14.01.2024 tarihinde gerçekleştirdiği olağanüstü toplantıda İlk etapta 22.01.2024 tarihine kadar Otomatik CMK Atama Sistemi’nin (OCAS) kapatılmasına bu süre zarfında bir iyileştirme olmaması durumunda CMK görevlendirmelerinin (Çocuklara ve kadınlara yönelik şiddet ve İstismar dosyaları ile acil görülen diğer işler hariç) tamamen durdurulmasına karar vermiştir.

Aynı gün Türkiye Barolar Birliği Başkanı, tüm Baro Başkanlarını 17.01.2024 tarihinde CMK Ücret Tarifesi ve Mesleki Sorunlar gündemiyle Ankara’da toplantıya davet etmiştir.

İlginizi çekebilir