Diyarbakır Barosu Başkanı Eren’e yapılan tehditler yargıya taşındı

Diyarbakır Barosu, Baro Başkanları Avukat Nahit Eren’e sosyal medyada tehdit ve hakaret içerikli paylaşımlarda bulunulduğunu, ancak baro olarak tehditlere boyun eğmeyeceklerini duyurdu.

Tehdit ve hakaret içerikli paylaşımlar dolayısıyla savcılığa suç duyurusndan bulunduklarını bildiren Baro, “Baro Başkanımızın, eşinin ve çocuklarının kişisel verileri ve fotoğrafları da paylaşılmak suretiyle ölüm tehditi ve hakaret içerir paylaşımlar yeniden yapılmaya başlanmıştır” dedi.

Söz konusu tehdit ve hakaretlerle ilgili Diyarbakır Barosu yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Baro Başkanı ve ailesinin açıkça hedef haline getirildiği belirtilerek, “Baromuzun geçmişten süregelen insan hakları mücadelesi bazı çevrelerde rahatsızlık yaratmıştır” denildi.

“Savunmaları, algı oluşturma gayesiyle manipüle edilerek kriminalize edilmeye çalışılmıştır”

Baronun tehditlere rağmen insan hakları, demokrasi ve barış mücadelesinden asla geri adım atmayacağı vurgulanan açıklama şöyle:

“Son dönemlerde bir kısım sosyal medya hesaplarından, Baro Başkanımız Av. Nahit Eren’e yönelik tehdit ve hakaret içerikli paylaşımlarda bulunulmuş, suç teşkil eden paylaşımlar hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyuruları yapılmıştır.

Son iki gündür benzer hesaplardan Baro Başkanımızın, eşinin ve çocuklarının kişisel verileri ve fotoğrafları da paylaşılmak suretiyle ölüm tehditi ve hakaret içerir paylaşımlar yeniden yapılmaya başlanmıştır. Baro Başkanımız ile aile üyeleri; kişisel verileri ve görüntüleri paylaşılarak belirli çevrelere açıkça hedef gösterilmiştir. Yapılan paylaşımlarda Baro Başkanımızın; geçmiş yıllarda Diyarbakır Barosunda üstelenmiş olduğu yönetsel görevleri, katılmış olduğu kurumsal faaliyetleri ve bu faaliyetleri nedeniyle hakkında açılan davalardaki savunmaları, algı oluşturma gayesiyle manipüle edilerek kriminalize edilmeye çalışılmıştır.

“Adalet Bakanlıklarını gerekli önleyici tedbirleri almaya davet ediyoruz”

Söz konusu hesaplar hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına bugün itibariyle bir kez daha suç duyurusunda bulunulmuştur. Yargı makamlarını; failleri ivedi ve etkin bir soruşturma ile tespit etmeye; İçişleri ve Adalet Bakanlıklarını gerekli önleyici tedbirleri almaya davet ediyoruz.

Şikayete konu sosyal medya hesaplarında, 1990’lı yıların JİTEM ve benzeri karanlık yapıları ve o yapılar içerisinde yer alanların isimleri özellikle kullanılmaktadır. Bu durum dikkat çekmektedir. Nitekim; Baromuzun geçmişten süregelen insan hakları mücadelesi bazı çevrelerde rahatsızlık yaratmıştır.

Bu çevrelerden gelen tehditlerden duyduğumuz rahatsızlık, bedel ödemekten çekindiğimizden değil, herkesin ifade özgürlüğü için adil ve güvenli bir ortamın inşa edilmesi arzusundandır. Bu amaçla Diyarbakır Barosunun hiçbir üyesi tehditlere boyun eğmemiştir, eğmeyecektir.

Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; sağduyunun kalesi olan Diyarbakır Barosu; uğruna ağır bedeller ödediği insan hakları, demokrasi ve barış mücadelesinden asla geri adım atmayacaktır.”

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir