‘Devlet sırrı’ aydınlandı: Akar Almanya’dan Kürtlere operasyon istedi

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın 2 Şubat’ta resmi ziyaret kapsamında geldiği Almanya’da yaptığı görüşmelerde Alman yetkililerden Kürt iş insanları ve kurumlarına yönelik operasyon talebinde bulunduğu bildirildi.

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer ile yaptığı ikili görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulunan Akar, görüşmede zor konuların gündeme geldiğini belirtmiş ve ‘’Hem NATO hem de Avrupa Birliği çerçevesinde güvenlik ve savunma konuları başta olmak üzere birçok konuyu konuşma fırsatı bulduk.” demişti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı ise  Akar- Kramp Karrenbauer görüşmesi için ‘devlet sırrı’ demiş ve teamüllere aykırı bir şekilde, Federal Meclis’ten verilen soru önergesine bunun dışında bir yanıt vermemişti.

 Alman savunma bakanı Kramp Karrenbauer de görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye’nin önemli bir NATO müttefiki olduğuna vurgu yapmış , ”iki müttefik ülke olan Almanya ve Türkiye arasında diyalog ve dengenin İttifak açısından ‘’hayati önem taşıdığını’’ belirtmişti.

Alman Savunma Bakanlığı da yayınladığı basın açıklamasında, görüşmede, ‘’Karadeniz, Libya ve Irak gibi bölgelerdeki durumun ele alındığını’’ bildirmişti. 

”Akar Kürtler için geldi”

Berlin’de 2 Şubat 2021 tarihinde Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer başkanlığındaki Türk-Alman heyetleri arasındaki görüşmeye ilişkin Nupel’e bilgi veren bir haber kaynağına göre görüşmede ağırlıklı olarak ‘’PKK’nin Almanya’daki faaliyetleri ve PKK’le ilgili irtibatlı olduğu iddia edilen Almanya’daki Kürt kurumları ve Kürt iş insanları meselesi’’ ele alındı.

Akar’ın ziyaretinin asıl amacının bu olduğunu belirten söz konusu kaynak, ‘’Türk ve Alman heyetleri arasındaki görüşmede Türk tarafı MİT’in Almanya’daki Kürtler hakkında edindiği bilgilerden oluşan dosyalar üzerinde çalışmalar yapıldı’’ dedi. 

Alman hükümetinin görüşme için ‘devlet sırrı’ demesinin ülkedeki hassas iç dengelerden ve Merkel hükümetinin Erdoğan’ın talebi üzerine harekete geçtiği izlenimi vermek istememesinden kaynaklandığını belirten haber kaynağı konuyla ilgili şunları söyledi:

‘’Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, MİT ve İçişleri Bakanlığının koordinasyonunda hem yurt içinde hem Irak ve Suriye’de PKK’ye ve Kürtlere yönelik geniş çaplı bir harekat yürütülüyor. Akar, yürütülen harekatın başındaki bir isim. Bağdat ile Erbil temaslarının hemen ardından Berlin’e yapılan ziyaret bu konseptin diaspora ayağıyla alakalı. Türkiye, Almanya’dan ’PKK’nin para ve insan kaynaklarının çökertilmesini’ hedefleyen yeni ve kapsamlı bir plan önerdi.’’

Görüşmede ele alındığı söylenen Akdeniz, Karadeniz, Libya, Irak gibi sorunların Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü ve Alman Bakan Maas’ın ‘arabulucu’ olarak bu temasları koordine ettiğini söyleyen haber kaynağı, savunma bakanları görüşmesinin Akar’ın istediği üzerine gerçekleştiğini ve Akar’ın elindeki ‘Kürt dosyası’ için Berlin’e geldiğini söyledi. 

Alman hükümetinin konuyu ‘incelemeye’ aldığı bilgisini de veren haber kaynağı, ‘’Türkiye ve bölgedeki harekatlara paralel Avrupa’da da Kürtlere yönelik bir operasyonun düzenlenmesi ihtimali var. Avrupa’daki Kürt birikimi, özellikle Kürt sermaye gücü hedefleniyor’’ dedi.

İlginizi çekebilir