Dersim’in Nazimiye ilçesinde kadınlara yönelik hakaret içerikli video çeken imam ve 3 polis hakkında dava açılmazken hakarete tepki gösteren yurttaşa dava açılıp ceza verildi

Üç yıl önce Dersim’in Nazimiye ilçesinde kadınlara yönelik hakaret içerikli video çeken imam ve 3 polis hakkında dava açılmazken hakarete tepki gösteren yurttaşlara davalar açıldı. Adana’da bir yurttaşa “Hakaret” suçundan ceza verildi. 3 yılda şikayetlerini çekme karşılığında yüzlerce yurttaştan uzlaşma yolu ile para alan imam ve 3 polisin tutumunu “Hem suçlu hem güçlü” diye tanımlayan Av. Tugay Bek, yurttaşın adalete inancını zedeleyen bu kararı Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını ifade etti.

 

İMAMA AÇILAN SORUŞTURMADA TAKİPSİZLİK

2020 yılında “Türkiye’nin en çirkin kadınları nerede?” diye bir soru ile başlayan ve “Türkiye’nin erkeğe benzeyen kadınların yer aldığı tek yer Nazimiye” sözlerinin sarf edildiği videoyu paylaşan Dersim’in Nazimiye İlçesi’nde görevli 3 polis ve bir imama tepkiler geldi. Tepkilerin üzerine “Vatandaşları rencide edici nitelikte söz ve davranışlarda bulunmak” gerekçesiyle görevden uzaklaştırılma ile soruşturma açıldı. Ancak savcılık soruşturmada takipsizlik kararı verdi. Yaptıkları hakaretler hakkında dava açılmayan imam A.Y. kendisine hakaret ettiği iddiası ile de 89 kişi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.  Birçok vatandaş ceza ile karşılaşmamak için bir miktar para ödemek koşulu ile uzlaşmak zorunda kaldı.

Benzer haberler

Lavrov BM’nin Karadeniz tahıl anlaşmasını canlandırma…

Almanya’da aşırı sağcılık ve demokrasi karşıtlığında…

YARGI ELİYLE KORUNDULAR

İmamın, hakkında şikayette bulunduğu yurttaşlardan Erdoğan Polat, uzlaşmayı reddetti. Polat’ın hakkında açılan davanın geçtiğimiz günlerde gerçekleşen son duruşmasında Adana 17’inci Asliye Ceza Mahkemesi, “Sosyal medya üzerinden hakaret” suçlaması ile Polat’a ceza verdi.

  • Polat’ın avukatı Tugay Bek, ‘toplumun bir kesimini alenen aşağılama suçu’nu işlemiş olan polisler ve imamın hakkında ceza verilmemiş olmasını fırsata çevrildiğini ifade etti. Hakareti başlatan polis memurlarının yargı eliyle korunmuş olmasına dayanarak yaptığı yüzlerce şikayeti bir gelir elde etme kapısı haline getirdiğini belirterek polislerin tavrının “Hem suçlu, hem güçlü” tanımına uyduğunu ifade etti.
  • Kaynak: Evrensel
İlginizi çekebilir