Dersim’de kayıp 3 genci arama çalışmaları devam ediyor

Munzur Çayı’na uçan otomobildeki kayıp 3 genç için arama çalışmaları kapsamında kapakları açılan Uzunçayır Baraj Gölü’nde 10 milyon metreküp su boşaltıldı. Gençlerin suya düştüğü gün 193 metreküp olan Munzur Çayı’nın debisi 80 metreküpe düştü. Köprü ayaklarına çelik halatların yerleştirildiği arama çalışmalarının 15’inci gününde gençlere ulaşılamadı.

Ramazan Bayramı tatilinde Diyarbakır’dan geldikleri Dersim’in Ovacık ilçesindeki ‘Munzur Gözeleri’ni görmek isteyen Mehmetcan Demiral (22), Baran Aslantaş (22) ve Azad Demiral’ın (21) içinde bulunduğu otomobil, 21 Nisan’da Tunceli-Ovacık kara yolunun 40’ıncı kilometresindeki Aşağı Torunoba mevkisinde, sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle, debisi yüksek Munzur Çayı’na uçtu. Otomobildeki 3 kişi, suda kayboldu.

Aramalar 15’inci günde sürerken, Devlet Su İşleri 93’üncü Şube Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, baraj kapaklarındaki su tahliyesi 10 milyon metreküpe ulaştı. Sektörlere ayrılıp gerçekleştirilen çalışmaların yapıldığı son sektör olan Uzun Çayır Baraj Gölü’nde, Mameki Köprüsü ile Beton Köprü’nün ayaklarında 1,5 metrelik su düşüşünün olduğu gözlendi. Ekipler, debinin düşmesiyle, Munzur Çayı’ndan geçen ve Uzunçayır Baraj Gölü’ne sınır olan Mavi Köprü üzerinde çelik ağları birleştirip, alt kısmına da ağırlık sağlaması amacıyla taş bağlayıp suya bıraktı. Valilik koordinesinde yapılan çalışmalarda helikopter, insansız hava aracı, su altı arama robotu, dron ile botlar kullanılırken, görüş mesafesinin olduğu Uzun Çayır Baraj Gölü’nde dalgıçlar, Emniyet Su Altı, JÖAK ve JAK ekipleri, ‘Yandan taramalı Sonar’ ve ‘ROW’ cihazlarıyla, su altını arıyor. Gönüllü ekipler, su kenarında gözlem yaparken, botlu ekipler de yüzeyde aramalarını gerçekleştiriyor.

Çalışmaları yerinde izleyen Vali Mehmet Ali Özkan, Munzur Çayı’nın debisinin düştüğünü ifade ederek, “21 Nisan tarihinden bu yana, 3 gencimizi arama çalışmalarımızı, yaklaşık 55 kilometrelik alanda devam ettirmekteyiz. Debisi o gün 193 metreküp/saniye olan su, bugün 80’e kadar düştü. Bu ekiplerimiz için avantaj teşkil ediyor ancak mevsim normallerine göre halen 2 kat debiyle akmakta ve içerisindeki alüvyonlarla beraber görüş açısının az olması nedeniyle, bizi ve ekiplerimizi zorlamaya devam ediyor. Şu anda bir yandan nehir üzerindeki kıyı, su üstü ve su altı arama çalışmaları yürütülürken, bir yandan da Uzunçayır Baraj Gölü üzerinde mevsim şartlarının da iyileşmesi suretiyle, yağışların azalması vesilesiyle, su seviyesini düşürmek üzere çalışmalarımız devam ediyor. Ailelerimize sabır, arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyorum” diye konuştu.

/DHA/

İlginizi çekebilir