Dersim: Munzur’da kaybolan Diyarbakırlı 3 genç hala bulunamadı

Dersim’de 21 Nisan günü bulundukları aracın Munzur Çayı’na düşmesi sonucu kaybolan 3 genci arama çalışmaları bin kişilik ekiple 7’nci günde de devam etti. Nehrin debisinin yüksekliği ve suyun bulanıklığı nedeniyle çalışmalardan henüz bir sonuç elde edilemedi.

Diyarbakır’dan gezmek için Dersim’e gelen ve içinde Azat Demiral (21), Mehmet Can Demiral (22) ve Baran Aslan Taş’ın (22) bulunduğu otomobil, 6 gün önce sürücüsünün hakimiyetini kaybetmesi sonucu Munzur Çayı’na uçtu.

Aaracın düştüğü alandan başlayarak kent merkezinde bulunan Uzunçayır Baraj Gölü’ne kadar devam eden arama çalışmalarına 27 ekipten oluşan bin kişi katılıyor.

Munzur Arama Kurtarma Derneği (MUDAK), 112, jandarma, AFAD, Dersim Belediyesi itfaiyesi, jandarma arama kurtarma (JAK) ekipleri, İstanbul, Ankara, Mersin, Van, Erzurum, Diyarbakır, Urfa, Bitlis, Elazığ ve Afyon illerinden gelen ekipler ve gönüllülerden oluşan vatandaşlarla arama çalışmaları sürüyor.

Şu ana kadar herhangi bir sonuç elde edilemeyen arama-kurtarma çalışmaları Munzur Çayı’nın debisinin yüksek olması nedeniyle güçlükle yürütülüyor.

Kayıp gençlerin ailelerinin acılı bekleyişi de sürüyor.

Dersim Belediyesi ve Ovacık Belediyesi ise bekleyen ailelere destek oluyor.

Munzur Arama Kurtarma Derneği (MUDAK) Ekip Başı Ali İhsan Bayır, arama kurtarma çalışmaları ile ilgili Rudaw’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“21 Nisan’dan beri 6’ıncı gününde, tüm ekiplerimiz  ve gönüllüler çalışmalarını sürdürmekteler. Yaklaşık 700 ile 1000 kişi arama kurtarma faaliyetine katılıyor. MUDAK olarak biz de 35 kişi ile kıyı araması ve suda sondalama yöntemi ile aracı bulmak için çaba sarf ediyoruz. Buna göre yöntemimizi tekrar belirleyeceğiz” dedi.

Kayıp gençlerin yakınları: Herkesten razıyız

Munzur Nehri’nde arama faaliyetlerine aktif katılan MUDAK üyesi Hikmet Gökmen ise; “Bugün 6’incı gün, grup olarak buradayız, çalışıyoruz ama şu ana kadar bir şey bulamadık. Elimizden ne geliyorsa yapıyoruz ama suyun debisi çok yüksek ve su çok kirli, dibi göremiyoruz. Çocukları ilk günden beri arıyoruz ama hala su çok kirli ancak sonuna kadar bu çetin koşullara rağmen çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Kayıp gençlerin yakınlarından Bahattin Aydın, “6 gündür buradayız herkesten razıyız. Vali, Kaymakam, Belediye başkanları, Alay komutanı arama tarama konusunda yanımızdalar. Dersim halkı maddi ve manevi olarak yanımızdalar sağ olsunlar. Büyük bir aileyiz buralarda perişan olmasınlar sadece cenazelerimiz bulunsun ve biz huzura kavuşalım tek isteğimiz budur” şeklinde konuştu.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir