Dersim merkezde DEM, ilçelerde CHP kazandı

31 Mart yerel seçimleri için son zamanların en düşük katılımlı seçiminin gerçekleştiği Dersim’de merkez belediyeyi DEM Parti, ilçe belediyelerini CHP aldı.

31 Mart yerel seçimleri için Dersim’de sabah 7’de başlayan oy kullanma işlemi saat 16.00’da sona erdi.

İl merkezinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Cumhuriyet Halk Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi ile bağımsız aday Hüseyin Aygün’ün yarıştığı seçime katılım düşük oldu. 69 bin seçmenin bulunduğu Dersim’de seçmenler kurulan 516 sandıkta oy kullandı.

„İttifak ilçelerde başarı sağlayamadı“

Önceki seçimlere göre CHP’nin ilçelerde oy arttırdığının gözlemlendiği 31 Mart seçimlerinde netleşmeyen sonuçlara göre Mazgirt, Nazimiye, Pülümür, Ovacık ilçelerini ve Akpazar beldesini CHP aldı.

Dersim İttifakı’nın da önemli bir güç olduğu seçimde ittifak bileşenleri ilçelerde başarı sağlayamadı. Kesim olmayan sonuçlara göre Dersim merkezde DEM Parti 6 bin 330 oy alarak seçimi kazanırken CHP 5 bin 350 oy alarak ikinci parti oldu.

DEM Parti merkezde seçimi kazanmasının ardından, vatandaşlar ve partililer Yer Altı Çarşısı üstünde toplanmaya başladı. Eş başkanların ve milletvekilleri ile ittifak bileşenlerinin konuşmaların ardından davullar zurnalar eşliğinde halaylar çekilerek kutlamalar yapıldı.

“Gurur duyulması gereken Dersimi Tuncelileştirmeye çalışanlara karşı verdiğimiz mücadelenizdir”

Kutlama öncesi bir konuşma yapan DEM Parti Dersim Belediye Başkanı Cevdet Konak, „Değerli Dersimliler gurur duyulması gereken sizlerin açığa çıkardığı mücadeledir. Gurur duyulması gereken sizin mücadele azmidir. Gurur duyulması gereken Dersimi Tuncelileştirmeye çalışanlara karşı verdiğimiz mücadelenizdir. Üç aydır yerel yönetim süreçlerine hazırlık yapıyoruz. Son 45 gündür ittifak güçlerimiz ve siz değerli canlarımızla, yoldaşlarımızla çalmadık kapı bırakmadık. Mahallelerimizi gezdik, sorunlarını dinledik eleştirilerini aldık. Eleştirileriniz başımız gözümüz üzerinedir. Size söz veriyoruz, sahada ve pratikte açığa çıkararak vereceğiz“dedi.

DEM Parti’nin seçim zaferini ilan etmesinin ardından kutlamalara katılan vatandaşlardan Ali Yıldırım ise, „Başkanlarımızın hepsi içeride böyle bir günde de biz mutlu olduk. Biz içeride olanlara çok selam söylüyoruz ve onların yolunu sürmeye devam edeceğiz“ diye konuştu.

Esma Yılmaz da, „Bu güzel günü gördü insanlarımız, herkese hayırlı olsun herkes sonuna kadar mutlu olsun. Dersimi geri aldık bu bize yeter“ ifadesini kullandı.

Hozat’ta bir ilk yaşandı

İlçelerde özellikle Hozat ve Mazgirt’te yoğun katılımın olduğu seçim sonucu şöyle:

Hozat da partilerin yoğun seçim çalışmasına sahne oldu. 2649 seçmeni bulunan ilçede Hozat İttifakı’nın önde olduğu seçimlerde bir ilk yaşandı. Hozat Belediyesi’ni Sol Parti adayı Aydın Kaya 476 oyla kazandı.

2019 yerel seçimlerinde Hozat için 2.400 oy kullanıldı. AK Parti Başkan adayı Seyfi Geyik yüzde 42.36 oy alarak belediye seçimlerini kazandı. Şu anda Hozat Belediyesi CHP tarafından yönetiliyor.

Ovacık bir daha CHP dedi

2 Bin 897 seçmeni bulunan Ovacık’ta seçim yarışı üç aday arasında geçmiş, seçim çalışmalarına yoğun katılım olmuştu. Mevcut belediye başkanı Mustafa Sarıgül’ün tekrar aday olduğu seçimlerde, Ovacık İttifakı adına Hüseyin Tekinoğlu, AK Parti adayı Ayla Güllü Pezek yarıştı. Seçimi 688 oyla CHP Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül aldı.

Mazgirt AKP’den CHP’ye geçti

2 Bin 781 seçmeni olan Mazgirt ilçesinde seçimler CHP adayı Ümit Tayhava, AKP adayı Murat Becerikli ve Mazgirt İttifakı adına Emek Partisi adayı Rıza Cangöz arasında geçti. Netleşen sonuçlara göre 60 farkla seçimi CHP adayı Ümit Tayhava aldı.

2019 yerel seçimlerinde AK Parti’nin adayı Murat Becerikli yüzde35.41 oy alarak Mazgirt belediye seçimlerini kazanmıştı.

Nazimiye el değiştirmedi CHP kazandı

1285 seçmenin bulunduğu Nazımiye 2024 yerel seçimlerinde yine el değiştirmedi. 510 oyla Nazımiye Belediye Başkanı Ali Emrah Tekin oldu. 2019 yerel seçimlerinde CHP Nazımiye’de yüzde 45.7 oy alarak belediye seçimlerini kazanmıştı.

Pertek CHP’den AKP’ye geçti

5 Bin 197 seçmenin bulunduğu Pertek’te 2019 yerel seçimlerinde Pertek için 4.395 oy kullanılmıştı. CHP adayı Ruhan Alan yüzde 55.9 oy alarak belediye seçimlerini kazandığı ilçede 2024 yerel seçimleri AK Parti adayı Recai Vural 1514 oy farkla aldı.

Çemişgezek AKP’de kaldı

2597 seçmeni bulunan Çemişgezek AK Parti’nin düzenli aldığı ilçe olan Çemişgezek ise yine şaşırtmadı. Çemişgezek’te AK Parti adayı İbrahim Enes Somyürek belediye başkanı oldu.

Akpazar Beldesini CHP aldı

2019 yerel seçimlerinde Devrimci Güç Birliği’nin kazandığı Akpazar (Peri) beldesine 13 Kasım 2019’da kayyum atanmıştı. Bu seçimde Orhan Çelebi Peri İttifakı adayı olarak tekrar yer aldığı seçimlerde belediyeyi 461 oyla CHP adayı Zeynel Yıldırım aldı.

Pülümür CHP’yle devam edecek

1281 seçmenin bulunduğu Pülümür’de netleşen seçim sonuçlarına göre ise CHP diğer rakiplerini geride bırakarak seçimi kazandı. 2019 yerel seçimlerinde de seçimi kazanan CHP adayı Müslüm Tosun bu seçimde de tekrar belediye başkanı seçildi.

Pertek ile Çemişgezek’i de AKP kazandı.

 

/Kaynak: Rûdaw/

İlginizi çekebilir