Depremzedelere 11 aylık elektrik faturası: Faturaları ödemezsek elektrik kesilecek

Hatay’da depremzedelere ilk okuma tarihi 6 Şubat 2023 olan, 331 günlük yüklü elektrik faturaları gönderilmeye başlandı.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde büyük yıkım yaşayan kentlerden biri de Hatay. Depremin üzerinden yaklaşık 1 yıl geçmesine rağmen depremzedeler hala gıda ve barınma gibi ciddi sıkıntıar yaşıyor. Bu sıkıntılar devam ederken depremzedelere bir de elektrik faturası gönderilmeye başlandı.

HalkTV’den Olcay Aydilek‘in köşesinde yer verdiği bilgilere göre, Hassa ilçesinde şehir içi elektrik dağıtımını yapan şirket, abonelerine ilk okuma tarihi 6 Şubat 2023 olan, 331 günlük tüketime ilişkin elektrik faturaları göndermeye başladı. Binlerce liralık faturalara depremzedeler tepki gösterdi.

Kendisine fatura gönderilen depremzedelerden biri olan A.P., faturanın ilk okuma tarihinin 6 Şubat 2023 olarak gösterildiğini belirterek, “Nasıl bu kadar yüksek fatura gelebildiğini merak ederken bir de baktım ki ilk okuma tarihi olarak 6 Şubat 2023 görülüyor. Depremin olduğu gün, millet can derdindeyken elektrik sayacının nasıl okunduğunu anlamadım. Devletin bile 2 gün sonra ulaşabildiği bölgede elektrik şirketi depremin olduğu gün sayaç okuması gerçekleştirmiş. Şirket bizden buna inanmamızı bekliyor” diye konuştu.

A.P. bölgede birçok kişiye de benzer şekilde yüktü tutarlarda elektrik faturalarının gönderildiğini belirterek, “Depremzedelerden, elektrik faturalarını 10 gün içinde ödemeleri isteniyor. Bu kadar yüksek fatura nasıl ödenir? Faturaları ödemezsek elektrik kesilecek. Herkes can derdindeyken enerji şirketinin nasıl böyle vurdumduymaz olabileceğine inanamıyorum” diye konuştu.

Dağıtım şirketine şikâyette bulunan A.P.’nin başvuru üzerine şirketten gönderilen kısa mesajda deprem nedeniyle OHAL süresince ertelenen faturalandırma işlemlerinin başladığı ifade edildi. 6 Şubat tarihinden sonraki elektrik tüketiminin faturalandırıldığı, faturaya konu tutarın da vade farksız 8 taksit yapıldığı ifade edildi.

 

İlginizi çekebilir