SDG: Depremden sonra Türkiye’den Rojava’ya 20 saldırı yapıldı

Deprem felaketine rağmen Rojava’ya yönelik saldırılarını sürdüren Türkiye, deprem yardımlarının geçişine engel çıkartmanın yanı sıra 2 hava, 18 kara saldırısı yaptı. 
Maraş ve Hatay merkezli meydana gelen depremlerde Türkiye’de 11 il ile Suriye ve Rojava kentlerinde büyük yıkım yaşandı. Büyük bir felaketin yaşandığı depremle birlikte Suriye Demokratik Güçleri (SDG) de askeri faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu. Yaşanan yıkıma rağmen Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları devam etti.
Türkiye deprem sonrası yaralarını sarmaya çalışan Rojava’ya yönelik 2 hava 18 kara saldırısı düzenledi. Saldırılarda 2 kişi yaşamını yitirdi.
TÜRKİYE VE ŞAM SUÇ İŞLEDİ
SDG Basın İrtibat Merkezi Sorumlusu Ferhad Şamî, depremzedelere göndermek istedikleri insani yardım malzemelerinin engellenmesi ve Türkiye’nin depremde bile ülkelerine yönelik saldırıları Hawar Haber Ajansı (ANHA)’ya değerlendirdi.
Şamî, Şam hükümeti bölgeleri ile Türkiye’nin işgali altındaki bölgelere özel ekipler göndermeye çalıştıklarını ancak Türk devleti ve Şam hükümetinin yardımlara izin vermediğini, bunun da uluslararası ve toplumsal yasalara göre suç olduğunu söyledi.
‘BÖLGEMİZE SAVAŞ DURMADI’
SDG’nin askeri faaliyetlerini askıya almasının ahlaki ve insani bir görev olarak tanımlayan Şamî, “Türk devleti, askeri faaliyetleri durdurma kararımızı kötüye kullandı. Türk devleti halkımıza ve bölgelerimize karşı savaşı hiçbir zaman durdurmadı. Şimdiye kadar bölgedeki uluslararası güçleri eleştirdik, şimdi de eleştiriyoruz. Şüphesiz onların tutumu ve sessizliği Türk devletinin daha da cesaretlenip saldırılarına devam etmesinin önünü açıyor” dedi.
Türk devletinin böylesi bir durumda bile bölgesel ve uluslararası güçlerin insani çağrılarını savaşa alet ettiğini kaydeden Şamî, ”saldırıların amacının bölgeyi işgal etmek, SDG’yi zayıflatmak ve halkı umutsuzluğa sürüklemek” olduğunu vurguladı.

/MA/

İlginizi çekebilir